Nečekaný útok zmátl americké radary. Úder na Pearl Harbor Japonci plánovali měsíce

Nečekaný útok zmátl americké radary. Úder na Pearl Harbor Japonci plánovali měsíce
Pouhé náhodě tak mohli Američané vděčit za to, že ihned od začátku války měli své námořní letectvo připravené k boji. A jak se ukázalo v dalším průběhu bojů v Tichomoří, právě letadlové lodě a jejich vybavení rozhodovaly o vítězství v námořních bitvách, a tak i o výsledku války. Stejná náhoda pak také způsobila, že Japonci sice "dosáhli v Pearl Harboru velkého taktického vítězství, ale zároveň prohráli válku", jak výsledek prozíravě zhodnotil jeden z velitelů útoku, admirál Čiuči Hara.
Nálet na havajský přístav trval necelou hodinu a půl, ale s o to většími následky.
Zahynulo při něm přes 2400 Američanů, Japonců asi šedesát. Na dně skončily čtyři bitevní lodě a potopena či poničena byla i řada dalších plavidel.
Útok na základnu na Havaji začal velitel japonského loďstva admirál Isoroku Jamamoto plánovat už o několik měsíců dříve. Zobrazit 17 fotografií
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK, Lucie Kalivodová
Aktualizováno 7. 12. 2023 11:36
Zatímco v Evropě v roce 1941 už třetím rokem zuřila válka, ve Spojených státech byl klid. Situace se však zásadním způsobem změnila 7. prosince, kdy Japonci zaútočili na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. O den později Spojené státy vyhlásily Tokiu válku. 
 

Právě se děje

Další zprávy