Saná - Při sebevražedných útocích v Jemenu přišlo o život nejméně 63 lidí, desítky dalších pak utrpěly zranění.
Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na místní bezpečnostní a lékařské zdroje.
Asi 43 lidí přišlo o život při atentátu v jemenské metropoli Saná. Svědci popsali, že těla velkého množství obětí včetně několika dětí viděli ležet na náměstí Tahrír v centru města.
Bomba umístěná v automobilu pak zabila na 20 vojáků ve městě Mukalla na jihu země.
Terčem prvního atentátu byli nejspíš šíitští povstalci z klanu Hútíů, kteří 21. září obsadili Saná.
Explodoval mezi příslušníky bezpečnostních složek Hútíů a poblíž obyčejných lidí.
K atentátu došlo ve chvíli, kdy se stovky rebelů začaly shromažďovat v centru města, aby protestovaly proti vládě a prezidentovi.
Na místě nezůstaly žádné trosky automobilu, ve kterém mohla být umístěna bomba. Podle svědků stál za útokem nejspíš atentátník, který odpálil svůj pás s výbušninami na povstaleckém kontrolním stanovišti.
"Explodoval mezi příslušníky bezpečnostních složek Hútíů a poblíž obyčejných lidí," popsal jeden z místních policistů pro agenturu Reuters.
V Jemenu panuje již několik měsíců politický chaos. Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí v úterý pod nátlakem rebelů jmenoval nového premiéra.
Výběr Ahmada Aváda Mubaraka, dosavadního šéfa prezidentské kanceláře, ale šíitští povstalci, kteří v září obsadili Saná, odmítli s tím, že hlava státu tím "nereflektovala vůli lidu". Mubarak poté na svou funkci rezignoval.
K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V Jemenu působí odnož Al-Káidy, kterou Spojené státy považují za nejnebezpečnější z teroristických skupin. A právě teroristé z Al-Káidy, kteří jsou sunnity, po pádu Saná do rukou šíitských rebelů varovali, že jim vyhlásí válku.
Povstalci požadovali rezignaci vlády
Povstalci obsadili metropoli po několikatýdenních protestech. Požadovali odstoupení současné vlády, vytvoření vlády nové s posílenou rozhodovací účastí pro šíity a také obnovení subvencí na pohonné hmoty.
Jejich protesty, podporované desetitisíci lidmi, byly zpočátku nenásilné, na začátku září se ale konflikt výrazně vyostřil a o život přišly stovky lidí.
Šíitský islám vyznává v Jemenu 47 procent obyvatel, sunnitský 53 procent. Šíité, kteří v Jemenu žijí hlavně na severu země, usilují o větší nezávislost svého území na centrální vládě, která je však obviňuje ze snah zřídit tam s pomocí Íránu šíitský stát.