Jemenská vláda podepsala dohodu s šíitskými povstalci

ČTK ČTK
21. 9. 2014 20:59
U podepsání dohody byl přítomen i zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Džamál bin Umar. Boje mezi znepřátelenými stranami si za poslední dny vyžádaly nejméně 140 obětí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Saná - Šíitští povstalci z klanu Hútíů podepsali s jemenskou vládou dohodu, která by měla ukončit násilí, jež na několik týdnů ochromilo zemi. Informovala o tom agentura AFP. U podepsání dohody byl přítomen i zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Džamál bin Umar. Boje mezi znepřátelenými stranami si za poslední dny vyžádaly nejméně 140 obětí.

Z Jemenu přitom během posledních několika hodin přicházely protichůdné zprávy. Nejprve zmocněnec OSN v sobotu večer informoval, že povstalci a vláda dosáhli dohody. Dnes během dne se ale naopak objevily zprávy, že rebelové obsadili v jemenské metropoli sídlo vlády a budovu státního rozhlasu. Pak se dostala na veřejnost informace, že odstoupil premiér Muhammad Sálih Basindvá, údajně na protest proti prezidentovi, který si podle něj "uzurpuje moc". Prezidentský úřad ale tuto informaci popřel.

Situace se začala vyjasňovat až během večera. Jemenský premiér podle informací médií skutečně rezignoval. "Rozhodl jsem se rezignoval na svou vládní funkci, abych umožnil dosažení dohody mezi bratrskými vůdci z Ansarulláhu (Hútíové) a bratrem Abdarem Rabbú Mansúr Hadím, prezidentem republiky," napsal Basindvá v prohlášení, ze kterého citovala agentura Reuters. Britská televizní stanice BBC uvedla, že podle dohody mají Hútíové a další povstalci z jihu země do tří dnů nominovat nového premiéra.

Šíitští povstalci požadovali odstoupení současné vlády, vytvoření vlády nové s posílenou rozhodovací účastí pro šíity a také obnovení subvencí na pohonné hmoty. Jejich protesty, podporované desetitisíci lidmi, byly zpočátku nenásilné, od začátku září se ale konflikt výrazně vyostřil.

Šíitský islám vyznává v Jemenu 47 procent obyvatel, sunnitský 53 procent. Šíité žijící hlavně na severu země usilují o větší nezávislost svého území na centrální vládě, která je ovšem obviňuje ze snah zřídit tam s pomocí Íránu šíitský stát.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy