Jemenská vláda podepsala dohodu s šíitskými povstalci

ČTK ČTK
21. 9. 2014 20:59
U podepsání dohody byl přítomen i zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Džamál bin Umar. Boje mezi znepřátelenými stranami si za poslední dny vyžádaly nejméně 140 obětí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Saná - Šíitští povstalci z klanu Hútíů podepsali s jemenskou vládou dohodu, která by měla ukončit násilí, jež na několik týdnů ochromilo zemi. Informovala o tom agentura AFP. U podepsání dohody byl přítomen i zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Džamál bin Umar. Boje mezi znepřátelenými stranami si za poslední dny vyžádaly nejméně 140 obětí.

Z Jemenu přitom během posledních několika hodin přicházely protichůdné zprávy. Nejprve zmocněnec OSN v sobotu večer informoval, že povstalci a vláda dosáhli dohody. Dnes během dne se ale naopak objevily zprávy, že rebelové obsadili v jemenské metropoli sídlo vlády a budovu státního rozhlasu. Pak se dostala na veřejnost informace, že odstoupil premiér Muhammad Sálih Basindvá, údajně na protest proti prezidentovi, který si podle něj "uzurpuje moc". Prezidentský úřad ale tuto informaci popřel.

Situace se začala vyjasňovat až během večera. Jemenský premiér podle informací médií skutečně rezignoval. "Rozhodl jsem se rezignoval na svou vládní funkci, abych umožnil dosažení dohody mezi bratrskými vůdci z Ansarulláhu (Hútíové) a bratrem Abdarem Rabbú Mansúr Hadím, prezidentem republiky," napsal Basindvá v prohlášení, ze kterého citovala agentura Reuters. Britská televizní stanice BBC uvedla, že podle dohody mají Hútíové a další povstalci z jihu země do tří dnů nominovat nového premiéra.

Šíitští povstalci požadovali odstoupení současné vlády, vytvoření vlády nové s posílenou rozhodovací účastí pro šíity a také obnovení subvencí na pohonné hmoty. Jejich protesty, podporované desetitisíci lidmi, byly zpočátku nenásilné, od začátku září se ale konflikt výrazně vyostřil.

Šíitský islám vyznává v Jemenu 47 procent obyvatel, sunnitský 53 procent. Šíité žijící hlavně na severu země usilují o větší nezávislost svého území na centrální vládě, která je ovšem obviňuje ze snah zřídit tam s pomocí Íránu šíitský stát.

 

Právě se děje

Další zprávy