Schulz je jestřáb vůči populistům a euroskeptikům. Kdyby vystřídal Merkelovou, pocítili by to i Češi

Martin Novák Martin Novák
20. 3. 2017 15:45
Volba Martina Schulze do čela německých sociálních demokratů jim dává reálnou šanci na vítězství ve volbách poprvé po 15 letech. Mezi ním a současnou kancléřkou Angelou Merkelovou je vidět rozdíl hlavně v kritice zahraničních politiků. Merkelová je v hodnocení jiných státníků opatrná, zato Schulz označuje současné vůdce USA, Polska, Maďarska a Turecka za nepřátele svobody.
Kandidát SPD na německého kancléře Martin Schulz.
Kandidát SPD na německého kancléře Martin Schulz. | Foto: Reuters

Berlín - Německé kancléřce Angele Merkelové se rýsuje silný soupeř. Když o víkendu volili němečtí sociální demokraté (SPD) nové vedení, postavili si do čela Martina Schulze. Získal 100 procent hlasů.

Znamená to, že všech 605 delegátů mu vyslovilo podporu. Bývalý předseda Evropského parlamentu se tak vrátil do Německa a rovnou zdramatizoval parlamentní volby, naplánované na 24. září.

Původně se předpokládalo, že v nich hladce a už počtvrté zvítězí Angela Merkelová a její křesťanští demokraté (CDU/CSU). To ale vzalo za své.

Poslední sondáž agentury Forsa z uplynulého víkendu předpovídá CDU zisk 33 procent hlasů a sociálním demokratům těsných 32 procent. Se Schulzem v čele tak mají šanci vyhrát volby poprvé od roku 2002.

I kdyby navíc SPD skončila druhá, má reálnou šanci vytvořit většinovou koalici se Zelenými a levicovou stranou Die Linke.

Schulz pálí do Polska, Maďarska i USA

Schulz a Merkelová se kromě rozdílného pohledu na výši daní, investice do rekvalifikačních programů pro nezaměstnané nebo zvýšení rozpočtu na armádu liší i v zahraničněpolitické rétorice.

Zatímco kancléřka je vždy v kritice jiných zemí a politiků zdrženlivá, Schulz slovně pálí na všechny strany.

V nedělním projevu na sjezdu sociálních demokratů řekl, že je potřeba se postavit nepřátelům svobody. V této souvislosti zmínil Polsko, Maďarsko, Turecko a amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Ale nemusíme jezdit do Spojených států, abychom viděli pokus, jak má být v západních státech kolo svobody otočeno zpět," uvedl Schulz.

Maďarský premiér Viktor Orbán například kritizoval Angelu Merkelovou, že údajně "pozvala" do Evropy statisíce uprchlíků.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zase obvinil kancléřku z nacistických praktik, protože nedovoluje v Německu agitovat tureckým politikům, kteří chtějí přesvědčit tamní Turky k hlasování v referendu o pravomocích tureckého prezidenta - tedy Erdogana.

Merkelová kritiku z Budapešti ani Ankary neopětovala.

Zato Schulz vystoupil proti tureckému prezidentovi Erdoganovi už loni, ještě před svojí kandidaturou na kancléře. Nesouhlasil s tím, že komik Jan Böhnermann může být v Německu trestně stíhán za karikování Erdogana. Jen proto, že se tyto vtipy tureckému prezidentovi nelíbí.

"Je nepřijatelné, aby prezident jiné země vyžadoval omezení demokratických práv v Německu. Kde to jsme? Musíme Erdoganovi jasně říci: U nás je demokracie. Tečka!" řekl listu Bild.

Proti euroskeptikům a těm, co odmítají uprchlíky

Sociálnědemokratický lídr slibuje, že se bude vymezovat proti všem populistům a euroskeptikům. "Ti, kteří chtějí pryč z Evropské unie, ve mně dostanou energického oponenta," prohlásil.

Euroskeptickou a protimuslimskou Alternativu pro Německo (AfD), která je v předvolebních průzkumech na třetím místě, označil za ostudu Spolkové republiky Německo.

K Česku se zatím nevyjádřil. Na začátku března ale řekl, že státy, které odmítají přijmout uprchlíky, by měly mít omezeny peníze z evropských fondů.

Česká republika patří do skupiny zemí, které odmítají kvóty na přerozdělování běženců, a premiér Bohuslav Sobotka - stejně jako Schulz, lídr "své" sociální demokracie - si podle svých slov nepřeje vznik větší muslimské komunity.

Merkelová sice prosazovala přerozdělení uprchlíků podle kvót, ale nespojovala to s krácením evropských peněz pro státy, které návrh odmítají.

Efekt novoty?

Někteří němečtí komentátoři a politologové soudí, že vzestup preferencí pro SPD v průzkumech jen dočasně souvisí s takzvaným efektem novoty. Tedy s příchodem Schulze coby nového, neokoukaného a nezkompromitovaného politika.

Jiní tvrdí, že si dovedou představit porážku Merkelové. "Bitva o kancléřství je opět otevřená. Schulz během krátkého času převzal recept na úspěch, jaký měla CDU pod vedením Merkelové," soudí komentátor listu Frankfurter Allgemeine Zeitung Jasper von Altenbockum.

Důležitým testem budou už tuto neděli regionální volby v Sársku, jedné ze šestnácti německých spolkových zemích. V Sársku vládne stejně jako na federální úrovni velká koalice CDU a SPD, ale i zde mají sociální demokraté šanci získat většinu se Zelenými a Die Linke.

Německá kancléřka Angela Merkelová v Praze. Protesty, rozhovory s europoslancem Machem a státním tajemníkem pro evropské záležitosti Prouzou. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy