Jednání se mají týkat především neutěšeného stavu německého hospodářství, které by mohla postihnout další rána v podobě celních opatření, jež avizuje příští americký prezident Donald Trump.
Sociální demokrat Scholz na tento týden naplánoval sérii jednání, která mají zachránit rozhádanou koaliční vládu. S ministry Habeckem za Zelené a Lindnerem za FDP se setkal už v pondělí a v úterý a také ve středu dopoledne. Třetí dnešní schůzka začne večer a německá média o ní v posledních dnech píší jako o poslední šanci na záchranu koaliční vlády, která je u moci od roku 2021.
Spory uvnitř koalice, které stále častěji vyplouvají na povrch, souvisejí mimo jiné s migrací a neuspokojivou hospodářskou situací Německa. Hlavními aktéry jsou přitom právě Scholz, Habeck a Lindner. Tváří v tvář zvolení Trumpa prezidentem USA by však mohly podle některých médií spory v koalici utichnout. Německu totiž hrozí, že jej vážně postihne zavedení cel, o kterých Trump před volbami hovořil - v případě EU o dvacetiprocentních a v případě Číny až šedesátiprocentních.
Schválený zatím není ani rozpočet na příští rok, protože se Scholzovi, Habeckovi a Lindnerovi nepodařilo dohodnout na financování některých kapitol. Hledání úspor proto nechali na poslancích v rozpočtovém výboru, kteří by měli o návrhu rozpočtu jednat příští čtvrtek.
V Německu se už několik týdnů spekuluje, že Scholzova vláda nevydrží do řádného termínu voleb příští rok v září. V médiích se objevuje dokonce i konkrétní termín případných předčasných voleb, a to 9. březen. K uspořádání předčasného hlasování opakovaně vyzývají opoziční politici.