Rijád - Saúdská Arábie dnes odmítla kritiku rozhodnutí jednoho ze svých soudů, který minulý týden zpřísnil trest oběti skupinového znásilnění.
Devatenáctiletá dívka, kterou počátkem roku 2006 opakovaně znásilnila sedmičlenná skupina mužů má dostat dvě stě ran bičem a půlroční vězení za to, se nacházela večer ve společnosti muže, s nímž nebyla příbuzensky spřízněna, což je v konzervativním pouštním království striktně zapovězeno.
ČTĚTE VÍCE: Saúdskoarabský soud zvýšil trest znásilněné dívce
Původně měla dostat "jen" 90 ran, její advokát se ale proti trestu odvolal, neboť jej považoval za příliš tvrdý pro jeho klientku a naopak příliš měkký pro pachatele, kteří si měli odsedět mezi deseti měsíci a pěti lety.
V odvolacím řízení nakonec padly nejen přísnější tresty pro všechny, ale do potíží se dostal i sám advokát, jenž byl z případu odvolán a nyní mu hrozí ztráta licence za to, že si dovolil kritizovat saúdskoarabskou justici. Soudcům vadilo především to, že znásilněná dívka a její právník o případu hovořili s médii, a snažili se tak prý jejich verdikt ovlivnit.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v pondělí na tiskové konferenci označil rozhodnutí soudu za "udivující", odmítl ale záležitost blíže komentovat. Saúdové se přesto cítí dotčeni.
Saúdové se brání
"Ministerstvo spravedlnosti vítá konstruktivní kritiku Náš systém umožňuje podat odvolání, aniž by se člověk musel obracet na média," píše se v prohlášení státní tiskové agentury SPA.
Rovněž se v něm objevuje kritika médií, která prý ignorovala, že rozhodnutí pocházelo od trojice soudců, nikoli od jediného, a že obvinění z poručení morálky vznesená vůči znásilněné, byla prokázána.
Co se týče postihu právního zástupce znásilněné, zopakovala agentura, že "mluvil hanlivě o justičním systému a zpochybňoval platné zákony a nařízení".
V New Yoru sídlící lidskoprávní organizace Human Rights Watch vyzvala saúdského krále Abdulláha, jenž minulý měsíc s velkou pompou oznamoval plány na modernizační reformu soudnictví v zemi, aby veškeré stíhání znásilněné dívky zastavil.
Konference v Annapolisu za rohem
Nejedná se o první veridkt saúdských soudů, který v poslední době vyvolal v zahraničí pohoršení. Saúdský právní systém je silně ovlivněn výsadním postavením islámských duchovních, kteří trvají na striktním výkladu islámského práva šarí'a .
Z pohledu Američanů je ale jakákoli rozmíška se Saúdy, kteří jsou jejich blízkými spojenci, málo vítaná. A necelý týden před velkou blízkovýchodní mírovou konferenci v americkém Annapolisu to platí dvojnásob.
Přítomnost Saúdů na konferenci je považována za velmi důležitou, na saúdské straně ale zatím nepadlo rozhodnutí, na jak vysoké úrovni bude země zastoupena.