V Saúdské Arábii mají popravit dvanáctiletého chlapce

bh
18. 9. 2007 12:25
Na popravu čeká na světě 85 nezletilých
V Saúdské Arábii hrozí trest smrti také dětem. Ilustrační foto.
V Saúdské Arábii hrozí trest smrti také dětem. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rijád - V saúdskoarabském vězení čeká na popravu dvanáctiletý chlapec.

Jeho rodina mezitím vypsala veřejnou sbírku, aby mohla zaplatit odškodné, a chlapce tak z vězení vykoupit.

O případu informoval deník ar-Rijád.

Chlapec byl odsouzen k trestu smrti oběšením poté, co v hádce zabil svého vrstevníka. Jediná šance na jeho záchranu je mimosoudní vyrovnání s rodiči zabitého, kteří požadují "cenu krve" ve výši tří milionů rijálů (asi 16 milionů Kč).

Matka odsouzeného chlapce má zatím pouze 250 tisíc. Rodina zabitého chlapce jí dala tři roky čas, aby výkupné shromáždila.

Saúdská Arábie podobně jako například Írán, Čína nebo některé státy USA patří mezi země praktikující trest smrti. Přestože ale na vykonávání absolutního trestu na nezletilcích udělila moratorium, skutečnost je často jiná.

ČTĚTE VÍCE: Saúdská Arábie přitvrzuje. Počet poprav roste

Podle nevládní organizace Stop Child Executions byli v roce 2007 popraveni tři nezletilí: dva v Íránu a jeden právě v Saúdské Arábii.

Zpěvačka a modelka Nazanin Afshani-Jamová bojuje z Kanady za uvězněné děti.
Zpěvačka a modelka Nazanin Afshani-Jamová bojuje z Kanady za uvězněné děti. | Foto: Bodogmusic

Nejhorší je Írán

Celkově organizace registruje 85 nezletilých, kterým hrozí trest smrti. Nejvíce, 79, jich je v Íránu.

Tam přitom za mřížemi na trest smrti čekají i nezletilci, jejich kauzy jsou přinejmenším sporné. Snad nejznámějším případem bylo odsouzení sedmnáctileté Íránky Nazanín Fátihíové za to, že v sebeobraně nožem zabila muže, který se ji a její sestřenici pokoušel znásilnit.

Po masivní kampani, kterou z Kanady organizovala bývalá Miss World a jmenovkyně odsouzené dívky Nazanin Afshin-Jamová, byla  letos v lednu k smrti odsouzená Fátihíová propuštěna na kauci.

ČTĚTE VÍCE: Saúdská Arábie a ženy: ani náznak změn 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 43 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy