Chemnitz - Za šokující a urážlivé označují obyvatelé třetího největšího města v Sasku rozhodnutí kontroverzní obchodní společnosti Mediatex, která tam pojmenovala jeden ze svých obchodů s oblečením "Brevik".
Jak napsal týdeník Spiegel, východoněmecký prodejní řetězec je už dlouho spojovaný s neonacistickou scénou. Vysvětlení majitelů proto úřadům v dvousettisícovém Chemnitzu nestačilo. Prý pojmenovali obchod po norském městečku.
"Omlouváme se, pokud to někomu připomíná loňský masakr," stálo v oficiálním tiskové zprávě společnosti.
Zasáhli občané
Norský masový vrah Anders Breivik zavraždil v červenci v Oslu a na ostrově Utoya 77 lidí. Stejně jako východoněmečtí neonacisté, i on sympatizoval s krajní pravicí.
Ceduli musela firma Mediatex sundat po nátlaku místních občanů. Obchod přejmenovala na "Tønsberg", což je také kontroverzní název. Stejně se jmenuje další norské město, kde ovšem pro změnu za druhé světové války sídlil nacistický koncentrační tábor.
"Vše ohledně této společnosti je urážlivé a šokující, " postěžovala si Spiegelu poslankyně saského parlamentu a členka sociálně-demokratické strany (SPD) Hanka Klieseová.
Společně s dalšími lidmi proto neváhala a v reakci na kontroverzní počínání firmy Mediatex založila občanskou společnost, která hodlá v Chemnitzu bojovat proti pravicovému extremismu.
Právě někdejší Karl-Marx-Stadt je považovaný za časté útočiště neonacistů.
Ti se cítí podle Spiegelu ve městě v bezpečí. S kontroverzním obchodem měla dlouhou dobu potíže i nedaleká židovská restaurace, která se za poslední roky stala několikrát terčem antisemitských útoků.