SaS dělá kvůli fondu drahoty, Radičová hrozí demisí

Radim Klekner Radim Klekner
10. 10. 2011 23:42
Svoboda a solidarita požaduje zachování stávajícího záchranného fondu EU
Vláda Ivety Radičové se otřásá v základech.
Vláda Ivety Radičové se otřásá v základech. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovensko zůstává jedinou ze 17 zemí eurozóny, která doposud nepodpořila navýšení Evropského fondu finanční stability (EFSF) a jeho následnou přeměnu v Evropský stabilizační mechanismus (ESM).

Zatímco v pondělí večer posvětila plány Bruselu i otálející Malta, v Bratislavě to vře tak, že premiérka Iveta Radičová dokonce hrozí demisí.

Její koaliční partner, strana Svoboda a solidarita (SaS), totiž odmítla ve vládě kompromisní návrh kopírující schéma, které nedávno v Německu prosadil Ústavní soud. O každé částce, která by napříště měla být z fondu použita, tak rozhodne nejenom spolková vláda, nýbrž také rozpočtový výbor Bundestagu.

Strana předsedy slovenského parlamentu Richarda Sulíka nadále trvá na tom, že by měla být zachována stávající podoba fondu, v jehož rámci by Slovensko poskytovalo finanční záruky ve výši 4,371 miliardy eur a nenavyšovalo je na částku 7,727 miliardy.

Z fondu mají být v případě potřeby rekapitalizovány banky v eurozóně, odkupovány státní dluhopisy a poskytovány garance zemím, které se dostanou do potíží.

Fico by nejraději předčasné volby

Radičová se snažila SaS přimět k poslušnosti tím, že navrhla spojit projednávání EFSF s hlasováním o důvěře vlády.

Jednání budou pokračovat v úterý, nicméně šéf opozičního Smeru Róbert Fico již oznámil, že vládu podpoří pouze za předpokladu, že bude souhlasit se zásadní přestavbou kabinetu, nebo rovnou s předčasnými volbami.

Radičová hrozí hlasováním o důvěře kabinetu.
Radičová hrozí hlasováním o důvěře kabinetu. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Finanční experti se však domnívají, že eurozóna se nakonec obejde i bez slovenského souhlasu a najde jiné řešení. Kupříkladu by mohla slovenský podíl rozdělit mezi ostatní země nebo částku, na kterou by měly být garance fondu navýšeny, o něj naopak snížit. Jiní se domnívají, že vláda Radičové nakonec couvne a dá navýšení fondu zelenou.

"Slovenští političtí představitelé by se vystavili obrovskému tlaku svých kolegů ve zbytku Evropské unie," řekl deníku Aktuálně.sk vedoucí obchodování s cennými papíry Patria Direct Rostislav Plíva.

Pětačtyřicet procent Slováků podle průzkumu agentury Polis navýšení fondu podporuje, i kdyby to mělo znamenat pád vlády, zatímco 36 procent je proti.

Potížisti v koalici

Soudružnost slovenské vládní koalice narušují již delší čas vážné rozpory. Ty jsou patrné i v rámci SaS, s jejímž vedením často nesouhlasí formace Obyčejní lidé, která se na její kandidátce dostala do parlamentu.

Vláda v Bratislavě čelí tlaku ze strany Evropské unie.
Vláda v Bratislavě čelí tlaku ze strany Evropské unie. | Foto: Reuters

Totéž platí pro uskupení Most-Híd a Občanskou konzervativní stranu, jež do parlamentu mohla díky velkému množství preferenčních hlasů "propašovat" čtyři poslance.

Plán eurozóny počítá s tím, že stávající výše garancí EFSF bude navýšena na 780 miliard eur, což by umožnilo bez problémů uvolnit zemím, které by nebyly schopny splácet své dluhy nebo jejichž banky by se ocitly ve vážných potížích, 440 miliard eur.

Ministři financí sedmnácti zemí budou příští týden jednat o dalším postupu v případě Řecka, které již několik měsíců balancuje na hraně státního bankrotu a zjevně nedokáže dostát svým závazkům. Ačkoliv to kabinet premiéra Jorgose Papandrea popírá, vláda zřejmě nebude mít na listopadové výplaty státních zaměstnanců.

 

Právě se děje

Další zprávy