Záchranný fond EU nic nemá jisté, Slováci dělají potíže

Radim Klekner Radim Klekner
30. 9. 2011 16:47
Bratislava zatím nechce pro fond poskytnout další záruky
Premiérka Radičová musí nejdříve přesvědčit svého koaličního partnera SaS.
Premiérka Radičová musí nejdříve přesvědčit svého koaličního partnera SaS. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Bratislava - Navýšení Evropského fondu finanční stability (EFSF), který má pomoci zemím stiženým krizí vybřednout z dluhů, již odsouhlasilo třináct států eurozóny.

Projekt ale může ztroskotat na nesouhlasu Slovenska. Jedna ze stran tamní vládní koalice, Svoboda a solidarita (SaS), totiž projektu odmítá dát zelenou.

SaS se nelíbí, že by Bratislava měla přispívat na záchranu zadlužených zemí dalšími miliardami, byť jen ve formě státních garancí. Slovenský příspěvek má být navýšen ze 4,4 miliardy na 7,7 miliardy eur.

Premiérka Iveta Radičová se proto pro svou zemi snaží sjednat výjimku. Na jejím základě by se Slovensko buď na navýšení fondu nepodílelo nijak a jeho podíl by si rozdělily ostatní země, nebo by byl celkový zamýšlený objem EFSF snížen o slovenský příspěvek.

Šéf SaS Richard Sulík by přistoupil i na variantu, podle které by Bratislava sice navýšení fondu podpořila, vyhradila by si však právo rozhodovat o tom, jak bude s jejím podílem naloženo.

Podmínky si kladou i rakouští Zelení

Navýšení EFSF v pátek na druhé straně podpořilo Rakousko. Ani tam ale hlasování neproběhlo hladce. Rakouští Zelení totiž podmiňují svůj souhlas zárukami, že Evropská unie prosadí jednotné zdanění finančních transakcí a nedopustí, aby se případný bankrot Řecka či dalších zemí odehrával jinak než "kontrolovaně" a navíc za účasti soukromých investorů.

Na Radičovou se snaží osobně působit kancléřka Angela Merkelová.
Na Radičovou se snaží osobně působit kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

"Pro mě osobně je nemyslitelné, že by neexistovala možnost kontrolované redukce dluhu, navíc taková, na níž se budou podílet soukromí investoři," citovala agentura Reuters mluvčího strany Wernera Koglera, pověřeného otázkami finanční politiky.

Navýšení EFSF může ale odmítnout také Nizozemsko. Tamní vládě zajišťuje parlamentní většinu, a tím ji i "drží pod krkem" protievropská a protiimigrační Strana pro svobodu zapřisáhlého kritika islámu Geerta Wilderse.

Nizozemský podíl na zárukách fondu činí 44,5 miliardy eur.

Na Maltě, další ze zemí, která se dosud jasně nevyjádřila, se předpokládá souhlas tamního parlamentu.

Brusel a ty členské země, které již navýšení fondu odsouhlasily, zejména Německo a Francie, budou v příštích týdnech vykonávat na Bratislavu a Haag permanentní tlak, aby projekt nevetovaly.

Slovensko si chce vymínit právo hlasovat jako poslední krátce před summitem Evropské unie naplánovaným na 17. a 18 října. Opoziční strana SMER, která jinak většinu záměrů EU podporuje, zatím Radičové pomocnou ruku podat nehodlá.

Celková výše garancí EFSF má být 780 miliard eur, což by umožnilo poskytovat zadluženým zemím půjčky ve výši 440 miliard.

 

Právě se děje

Další zprávy