Šanghaj - Číňané nepovažují vycházení v pyžamu během letních dnů za nic zvláštního a kolemjdoucí v nočních oděvech nebudí žádný rozruch.
Za nedlouho by se to ale mělo změnit. Alespoň se o to pokusí Šanghajská radnice, která před výstavou Expo, jež v městě začne v květnu, spustila kampaň s mottem: "Buďte během Expo civilizovaní, nechoďte v pyžamu."
Do Šanghaje by se mělo podle odhadů kvůli výstavě World Expo 2010, kde budou představeny technologické, vědecké a další novinky z celého světa, podívat až sedmdesát milionů lidí a Čína by se nerada prezentovala v pyžamu.
Celá země se na šestiměsíční akci, pokládanou hned po olympiádě a mistrovství světa ve fotbale za nejvýznamnější mezinárodní událost, připravuje už osm let a organizátoři si nechtějí nechat zkazit perfektní dojem tím, že se budou šanghajané před cizinci promenádovat v pyžamech.
Rozmluvit místním obyvatelům jejich oblíbený oděv však rozhodně nebude jednoduché, píše server France24. Nošení nočního prádla má totiž v Číně relativně dlouhou tradici.
Na začátku šedesátých let se na ulicích Šanghaje začali ve větší míře objevovat v pyžamu dvě sociální skupiny. První skupinou byli bohatí, kteří jeho nošením ukazovali, že mají pohodlný život. Druhou skupinou byli umělci. Ti pyžamo nosili prostě pro parádu.
V sedmdesátých letech se pak pouliční nošení oděvu, primárně určeného do ložnice, v Šanghaji rozrostlo masivně a lze říci, že se stalo jakýmsi místním folklórem.
Dalším faktor přejícím veřejnému nošení pyžama je nepříliš soukromí v šanghajských domácnostech. Lidé prostě nespatřují přílišný rozdíl v tom, zda chodí v pyžamu doma nebo na ulici. Pyžama jsou navíc, jak upozorňuje jeden z místních studentů, velmi pohodlná.
Pyžamový debata v Číně probíhá už od roku 2006, kdy bylo nošení pyžama na veřejnosti šanghajským institutem pro sociální vývoj a rodinu označeno za necivilizované chování.