Ruské síly provedly v minulých dnech několik útoků v Doněcké oblasti. Při jednom z nich u města Kosťantynivka se armáda vedená Kremlem podle analytiků z amerického Institutu pro studium války pokusila prolomit ukrajinskou obranu nasazením deseti tanků, téměř padesáti obrněných vozidel a deseti motocyklů v jednom konkrétním místě bojové linie.
"Tyto lokalizované údery pravděpodobně odhalují vrchol současných ruských kapacit. Je nepravděpodobné, že by Kreml v létě chystal novou rozsáhlou bojovou operaci z důvodu materiálních a personálních omezení," hodnotí experti ve středečním shrnutí.
Už od počátku války na Ukrajině se Rusku simultánní vedení více rozsáhlých útočných operací nedaří. Místo toho se zdá, že se armáda Kremlu přiklání k jednotlivým intenzivním útokům zaměřeným na konkrétní oblasti. Nátlak na ukrajinskou armádu a intenzita bojů se tak liší a průběžně proměňuje. "Ruská armáda se může domnívat, že mechanizované útoky omezené na konkrétní místa budou k dosažení cílů Moskvy pro letošní léto stačit. Na druhou stranu ale také může jít o maximum, co nyní ruské síly zvládnou," uvedli analytici.
Vedení ruské armády může podle expertů nutit jednotky postupovat na linii co nejdále, dokud se vojáci zcela nevyčerpají. "Pravděpodobně tak učiní bez ohledu na ztráty, které armáda v tomto procesu utrpí," interpretuje analýzu web Business Insider.
Rusko mělo podle serveru v plánu zorganizovat širší útok na severovýchod Charkovské oblasti, kde na začátku května usilovalo o oslabení ukrajinské armády s cílem připravit si půdu na intenzivnější boje v létě. Kyjevu se však podařilo oblast ubránit.
Podle představitelů Spojených států okupované zemi pomohly zejména klíčové dodávky americké vojenské pomoci. Podle mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho byl strach, že se Rusku v době čekání na schválení dubnového balíčku pomoci podaří dosáhnout strategického průlomu na bojišti, oprávněný.
"Ukrajinské obranné linie byly posíleny a mohly tak pokračovat ve statečném boji a odrážení ruských útoků," komentoval dění Kirby. Rusko podle něj v posledních několika měsících utrpělo mimořádné ztráty a obětovalo tisíce ruských vojáků za velmi malý zisk.
Analytici Institutu pro studium války však upozorňují na to, že ruské údery jsou pro Ukrajinu stále velmi nákladné. Podle odborníků Moskva vede proti Ukrajině takzvanou opotřebovací válku, jejímž cílem je armádu okupované země vyčerpat, a to jak z hlediska personálního, tak materiálního.