Vazba pro Safronova platí. Ruský soud odmítl stížnost obhajoby

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2020 20:30
Moskevský městský soud ve čtvrtek odmítl odvolání obhajoby proti uvalení vazby na bývalého novináře a nynějšího poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova, jehož tajná služba FSB obvinila z vyzrazení tajných informací české rozvědce.
Ruská policie vede k soudu Ivana Safronova.
Ruská policie vede k soudu Ivana Safronova. | Foto: Reuters

"Stížnosti obhajoby na uvalení vazby na Safronova se nevyhovuje, rozhodnutí soudu první instance zůstává beze změn," citovala TASS z rozhodnutí soudu. Pokud Safronov bude odsouzen, hrozí mu až 20 let ve vězení.

FSB získala informaci, že novinář Safronov předal Česku informace obsahující státní tajemství, od generála ruské rozvědky SVR, jehož jméno nebylo uvedeno, napsala agentura Interfax s odvoláním na Safronovova obhájce Ivana Pavlova. Ten uvedl, že se nehodlá účastnit dalších vyšetřovacích úkonů, aby nemusel podepsat závazek o mlčenlivosti. V takovém případě by mu totiž hrozilo za informování veřejnosti o kauze vězení.

Agentury TASS a RIA Novosti ve čtvrtek večer uvedly, že v ruských médiích se objevilo jméno Safronovova českého známého Martina Laryše (bývá psán v ruských médiích jako Martin Lariš), který v Moskvě působil jako dopisovatel Lidových novin v letech 2010 až 2012. Později vedl analytické středisko zaměřené na bezpečnost ve východní Evropě a Africe. TASS napsal, že podle nejmenovaného zdroje z prostředí tajných služeb bylo toto středisko těsně spjato s českými zvláštními službami a sám Laryš byl jejich spolupracovníkem. TASS zároveň dodal, že tyto informace nemá oficiálně potvrzené. Obhájce Pavlov ale řekl, že Laryšovo jméno v materiálech případu nefiguruje. Laryšovo vyjádření ČTK zjišťuje.

Pavlov rovněž řekl, že případem se zabývá desítka vyšetřovatelů FSB vedených Alexandrem Čabanem, který v minulosti vedl případ fyzika Viktora Kudrjavceva, rovněž obviněného z vlastizrady.

Jednání soudu podle Interfaxu musel opustit další z obhájců. "Danila Nikiforova vyloučili z procesu, protože nepodepsal závazek o mlčenlivosti o státním tajemství," řekl Pavlov.

Safronova podle verze FSB v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. V roce 2017 na její příkaz shromáždil a předal utajenou informaci o dodávkách ruských zbraní do Afriky a působení ruských vojsk na Blízkém východě. Konečným příjemcem této informace byly USA, napsala agentura TASS.

FSB 7. července zadržela Safronova, který dříve působil v předních listech Kommersant a Vedomosti a od půli května je poradcem šéfa Roskomosu. Týž den na něj soud uvalil dvouměsíční vazbu. FSB jej tento týden formálně obvinila z vlastizrady. Safronov vinu odmítá.

Soudkyně městského soudu podle TASS vyloučila z rozhodnutí o uvalení vazby odvolávku na dlouhodobou spolupráci s českou rozvědkou. Další Safronovův obhájce Jevgenij Smirnov tuto změnu označil za technickou. "V usnesení byla věta, která neodpovídala faktickým okolnostem případu. Odstranili ji, ale nevede to k žádným reálným změnám v případu," objasnil advokát.

Stížnost obhajoby na uvalení vazby soud posuzoval s vyloučením veřejnosti, ale za Safronovovy přítomnosti. Jednání trvalo asi čtyři hodiny. Soud probíral utajené materiály z operativního sledování Safronova, které vyšetřovatelé poskytli poprvé, napsal TASS.

Video: Ničeho nelituju. Měl jsem těžký život, který bych znovu žít nechtěl, říká Oleg Sencov

Oleg Sencov: Ničeho nelituji. Měl jsem těžký život, kterých bych znovu žít nechtěl. | Video: Josef Pazderka, OneWorldRO
 

Právě se děje

Další zprávy