Bagdád - Pomalu a složitě se iráčtí vojáci dostávají v Tikrítu přes miny, odstřelovače a sebevražedné atentátníky v automobilech.
Islámský stát dva týdny po zahájení ofenzivy stále odolává v centru a drží zhruba polovinu města.
Armáda v pondělí pozastavila útok. Podle některých velitelů dává zbylým civilistům šanci odejít, podle jiných je nutné zapojit americké letectvo.
Islamisté však vyklidili vesnici Audžá, která leží kousek od Tikrítu a proslulá je především jako rodiště a zároveň pohřebiště bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna a jeho rodiny.
Tedy vlastně byla, protože Saddámovo tělo z hrobky zmizelo. Potvrdili to zpravodajové agentury AP, kteří se do vesnice dostali s šíitskými ozbrojenci.
Mauzoleum je zničené, střecha spadla a mramorový interiér včetně bohatě zdobeného lustru je v troskách.
Podle AP zřejmě místní obyvatelé ostatky Saddáma přemístili na utajené místo. Nejspíš už před několika měsíci. Báli se, že postupující iráčtí vojáci a členové šíitských milic hrobku znesvětí. Saddám byl sunnitský muslim a za jeho režimu byli sunnité zvýhodňováni na úkor většinových šíitů.
Islámský stát tvoří výhradně sunnité, v jeho řadách působí mnoho bývalých Saddámových důstojníků.
Na Tikrít útočí koalice šíitských milic, iráckých vojáků (většinou rovněž šíitů) a kurdských bojovníků. Na videozáznamu pořízeném zpravodajem agentury AP je vidět, že portréty Saddáma jsou pryč a místo nich jsou u zdevastované budovy šíitské prapory.
"Byly tady těžké boje. Islámský stát kladl velký odpor. Položili miny téměř všude, kde se dalo," uvedl pro AP jeden z velitelů šíitských milic Jásir Numa.
Tikrít obsadil Islámský stát téměř bez boje v červnu. O dva měsíce později Saddámova hrobka z nejasných důvodů hořela, ale ostatky v ní zůstaly.
Saddám byl popraven po odsouzení iráckým tribunálem 30. prosince 2006 a původně jeho ostatky spočinuly v hrobě na hřbitově. Mauzoleum, kde byly neustále čerstvé květiny a ze sunnitských oblastí tam pravidelně mířily školní zájezdy, vzniklo o rok později.
Tikrít měl být první "zastávkou" na cestě irácké armády k dobytí druhého největšího iráckého města. Milionového Mosulu. Ten leží severně od Tikrítu.
Satelitní snímky ukazují, že stovky budov v Tikrítu jsou úplně zničené nebo velmi poškozené.
Množí se spekulace o tom, že IS nasazuje do boje i bomby s chlorem jako chemickou zbraň. Iráčtí vojáci o víkendu likvidovali munici nalezenou na pozicích opuštěných islamisty v městečku Alám u Tikrítu. Do vzduchu stoupaly záblesky žlutého ohně a zápach charakteristický pro chlor.
Podle starosty Alámu se islamisté zmocnili chloru ve skladech se zásobami pro čistění vody.
Americká letadla se na ofenzivě v Tikrítu zatím nepodílejí. Pozemní útok koordinují íránští velitelé elitních jednotek al-Kuds. Washington na rostoucí íránský vliv v irácké armádě pohlíží s nevolí (Íránci jsou šíité, a tedy blízcí spojenci převážně šíitské irácké vlády).
Přímá vojenská spolupráce Íránu a USA je i přes společného nepřítele – Islámský stát – zatím vyloučená. Když se íránské letouny Phantom F-4 zapojily do bombardování Islámského státu, řekl mluvčí Pentagonu John Kirby: "Máme poznatky o tom, že Íránci podnikají nálety. Nijak s nimi naši aktivitu nekoordinujeme."
Americký senátor Lindsey Graham loni uvedl, že Washington zřejmě bude muset s Íránem spolupracovat proti Islámskému státu a že se to podobá nechtěné, ale nutné spolupráci se Stalinem v zájmu porážky Hitlera.