Cenou za porážku IS jsou města duchů a hořící ropná pole

Martin Novák Martin Novák
6. 3. 2015 19:00
Ozbrojené síly složené s Kurdů, šíitů a irácké armády dobývají Tikrít. Hrozí mu osud Kobani: devastace a vylidnění.
Příslušníci iráckých šíitských milic pálí na pozice Islámského státu v provincii Salahuddin.
Příslušníci iráckých šíitských milic pálí na pozice Islámského státu v provincii Salahuddin. | Foto: Reuters

Bagdád/Praha – Hustý černý kouř stoupá z ropného pole Adžíl u Tikrítu. Bojovníci Islámského státu se snaží zpomalit ofenzívu nepřátel, kteří je chtějí z města vytlačit. Kouř má odradit iráckou armádu od použití bombardérů a helikoptér.

Na město, u kterého se narodil a je pohřben Saddám Husajn a odkud pochází také legendární muslimský vojevůdce a dobyvatel Jeruzaléma Saladín, útočí různorodá armáda více než dvaceti tisíc mužů. Vojáci irácké armády, kurdští bojovníci, dobrovolníci ze šíitských milic i několik tisíc ozbrojených příslušníků sunnitských kmenů.

Mezi veliteli jsou íránští poradci, včetně vlivného šéfa íránských elitních oddílů al-Kuds generála Kásima Sulejmáního.

Podle svědků je obrana Islámského státu zuřivá. Vybuchují nášlapné miny, pálí odstřelovači, útočí sebevražední atentátníci. Do tábora šíitské milice najel sebevrah Islámského státu s cisternou naplněnou výbušninami. Shořelo vše v okruhu několika desítek metrů.

Bitva o čtvrtmilionový Tikrít je předehrou v tažení proti Mosulu. Druhému největšímu městu Iráku, které má Islámský stát v rukou od loňského léta. Tikrít leží na silnici, která spojuje Mosul s Bagdádem.

Dosavadní vývoj pět dní trvající ofenzívy v Tikrítu naznačuje, že cesta k porážce islamistů povede přes oběti na životech, útěky statisíců lidí a devastaci měst. Za první dny ofenzívy uprchlo přes třicet tisíc obyvatel Tikrítu a další tisíce zůstaly trčet na cestě mezi pozicemi obou stran.

Ubránili zničené město

Ze syrského Kobani, kde několik měsíců byl Islámský stát v roli útočníka, nikoliv obránce, uprchla více než polovina ze 400 tisíc obyvatel a město je v rozvalinách, přestože ho kurdští bojovníci nakonec uhájili. Za vysokou cenu…

V Tikrítu se zřejmě situace bude opakovat. Navíc se zničením infrastruktury ropného průmyslu. Terminál na ovládání a těžbu z ropného pole Adžíl byl zničen už loni v srpnu při bombardování, fronta se přehnala i přes další velká naleziště.

"Tady stojíme v centru Tikrítu, za námi je mešita mučedníků. Tvrdíte, že jste pronikli mezi sunnity, do jejich domů. Bůh ví, že lžete," říkají ozbrojenci na videozáznamu Islámského státu, zveřejněného na internetu.

Irácká vláda oznámila, že její síly nyní kontrolují většinu provincie Salaheddín na severozápadě země. K Tikrítu se prý blíží z několika směrů. Ale arabský reportér agentury Reuters Naif Hammed tvrdí, že postup je velmi pomalý a odpor islamistů zuřivý.

Saddámovi důstojnici zpět ve zbrani

V armádě Islámského státu působí i zkušení důstojníci a vojáci irácké armády z dob Saddáma Husajna. Páteř jeho režimu tvořili právě sunnité z této oblasti, zatímco po americké invazi v roce 2003 patří moc hlavně šíitským muslimům.

Sektářské násilí přitom ve vzestupu Islámského státu hrálo velkou roli. Radikální organizace se uchytila v sunnitských oblastech, kde lidé nepřijali změnu poměrů ve státě.

Foto: Aktuálně.cz

Po dobytí Mosulu a dalších měst Islámský stát zavraždil více než sedm stovek iráckých vojáků šíitského vyznání u Tikrítu, naopak bojovníci šíitských milic jsou obviňováni z vraždění a rabování v sunnitských vesnicích.

"V boji s Islámským státem nelze být neutrální. Kdo je neutrální, je s nimi," říká irácký premiér Hajdár Abádí.

Americké letectvo, které bombarduje v Sýrii a Iráku cíle Islámského státu a v Kobani výrazně pomohlo obráncům města, zatím do bojů v Tikrítu nezasahuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy