Letouny L-159 prodáme Iráku za 750 milionů, souhlasí vláda

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2015 15:18
Obchod s 15 nepotřebnými stroji uskuteční Aero Vodochody.
Letoun L-159.
Letoun L-159. | Foto: Aero Vodochody

Praha - Vláda odsouhlasila prodej letounů L-159 do Iráku.

Za 15 nepotřebných strojů má Česko dostat 750 milionů korun. Obchod uskuteční Aero Vodochody.

"Je to další krok k tomu, že se těch přebytečných letounů zbavíme," vysvětlil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Česká republika by je podle něj měla prodat do dvou až tří let.

Ušetřit za skladování

Na dodávce 15 strojů pro iráckou armádu za 750 milionů korun se ministerstvo dohodlo se společností Aero Vodochody na konci loňského srpna. Firma letouny koupí od armády a poté je prodá do Iráku. Takový postup vyžaduje zákon.

Ministr obrany Martin Stropnický /ANO/ si pochvaluje, jak se mu daří zlepšovat hospodaření resortu. Věří, že do dvou let prodá nepotřebné L159. Rozpočet resortu na příští rok by měl být 43,5 miliardy.
19:08
Ministr obrany Martin Stropnický /ANO/ si pochvaluje, jak se mu daří zlepšovat hospodaření resortu. Věří, že do dvou let prodá nepotřebné L159. Rozpočet resortu na příští rok by měl být 43,5 miliardy. | Video: DVTV

Aero Vodochody zajistí uvedení letounů do provozuschopného stavu, jejich doplnění další výzbrojí a municí. Zabezpečí také výcvik pilotů a pozemního personálu.

Armáda by měla Aeru Vodochody prodat 15 letadel, z toho 11 je zakonzervovaných a čtyři vojáci používají.

"Přestavba těch 11 letounů, které jsou v různém stavu nutnosti oprav, představuje práci pro asi 100 kvalifikovaných pracovníků, subdodávky asi 37 firem a práci v hodnotě 500 až 600 milionů," doplnil ministr. To odpovídá 250 pracovním místům v průběhu dvou let.

Ministr upozornil také na to, že prodejem Česko ušetří i na skladování v areálu Aero Vodochody. Za to předchozí vlády daly už čtvrt miliardy korun.

Stropnický návrh stáhl

Irácké letectvo si tak od Česka převezme deset jednomístných strojů, dva dvoumístné a tři budou rozebrány na náhradní díly.

Aero Vodochody následně armádě dodá tři dvoumístné letouny; ty budou přestavěny z uložených jednomístných strojů ze zásob armády. Do konce listopadu 2017 by tak armáda měla mít cílový stav 24 letadel, z toho 16 bude jednomístných a osm dvoumístných.

Na přestavbu čtyř strojů chtěla armáda použít peníze, které dostane za letouny určené pro Irák. Podle úpravy zákona ale nyní peníze z prodeje nepotřebného majetku od ledna končí v rozpočtu ministerstva financí.

Pro obranu to bylo podle Lidových novin překvapení, a Stropnický proto v minulých týdnech bod z programu vlády stáhl. Podle tiskového mluvčího ministerstva obrany Petra Medka se již zástupci úřadu domluvili a ministerstvo financí slíbilo, že peníze obraně vrátí.

Dlouhodobé snahy

Ministerstvo obrany se snaží nepotřebné letouny prodat dlouhodobě. V červenci rovněž uzavřelo smlouvu, na základě které Aero Vodochody prodá letadla americké Draken International.

Američané by měli za 14 letounů zaplatit 220 až 250 milionů korun, zároveň získali opci na dalších 14 letadel.

Česko ale může jejich množství snížit, čehož využije právě v případě prodeje Iráku. Armáda nepotřebuje 32 strojů. Za celkem 72 bitevníků armáda v minulosti zaplatila 51 miliard korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

Další zprávy