Ničivé tažení. Islamisté likvidují další starověké město

ČTK ČTK
11. 3. 2015 22:42
Islamisté napáchali obrovské škody ve městech Hatra, Nimrúd a Ninive, teď přišel na řadu sedmadvacet století starý Chorsábád.
Barbarské tažení Islámského státu se nevyhýbá ani slavným památkám.
Barbarské tažení Islámského státu se nevyhýbá ani slavným památkám. | Foto: Wikipedia

Bagdád - Bojovníci z radikálního hnutí Islámský stát (IS) podle iráckých úřadů poničili části dalšího starověkého města. Přesný rozsah škod, jaký ve městě Chorsábád ležícím nedaleko severoiráckého Mosulu napáchali, není podle agentury Reuters znám.

Sedmadvacet století starý Chorsábád byl jedním z významných měst v Asyrské říši a proslul díky obřím sochám okřídlených býků s lidskou hlavou. Irácké úřady uvedly, že už několik dnů ověřovaly informace o tom, že poté, co islamisté ničili ve starověkých městech Hatra, Nimrúd a Ninive, napáchali škody i v Chorsábádu.

"Byly strženy městské zdi a některé části chrámů, ale přesný rozsah škod neznáme," řekl podle Reuters šéf iráckého úřadu pro archeologické památky Kajs Rašíd. "Drancovali tam a pak bourali," dodal.

Podle listu Daily Mail následují příklady ze Sýrie a Iráku také radikálové v Libyi. Ti údajně začali po vzoru své mateřské organizace ničit památky upomínající na jiné kultury a vyznání. Pod lžícemi bagrů a kladivy prý zmizelo v této severoafrické zemi několik súfiských svatyní. Fotografie zachycující demolici památek zveřejnila libyjská odnož IS na svém twitterovém účtu.

Muži, kteří svatyně ničí, jsou údajně členy "náboženské policie". Není zcela jasné, kdy ani kde k ničení pamětihodností došlo. Sami autoři příspěvku uvádějí, že se tak stalo v "Tripoliské provincii".

Ničení památek, ale i jejich prodej

Na území, které ovládá Islámský stát, se nacházejí jedny z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Radikální hnutí odmítá vše, co není v souladu s jeho interpretací sunnitského islámu, jako kacířství. Jeho členové ničí prastaré památky, nicméně podle úřadů je i prodávají, aby získali peníze.

Zvěrstva IS na starověkých pokladech odsoudila Organizace spojených národů jako válečný zločin a útok proti společnému dědictví celého lidstva, řádění islamistů tím však nezastavila.

Irák požádal mezinárodní leteckou koalici, která pomáhá bojovat proti islámským radikálům, aby ochránila archeologická naleziště. Rašíd také uvedl, že Irák Američany požádal o satelitní snímky Chorsábádu a Hatry, aby odborníci mohli vyhodnotit rozsah škod. Američané je ale prý ještě nedodali.

Jen v severoirácké provincii Ninive mají radikálové z IS pod kontrolou 1700 archeologických nalezišť, řekl Rašíd.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy