S Katarem přerušilo styky šest muslimských zemí. Podporuje terorismus a destabilizuje region, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2017 16:48
Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem. Později se k nim přidaly i Jemen a Maledivy. Šestice států odůvodňuje svůj krok tak, že země podporuje mezinárodní terorismus a destabilizuje region. S Katarem rovněž zrušily letecké i námořní spojení a vyzvaly své občany, aby stát opustili. Mezi Katarem a dalšími státy regionu panují dlouhodobě neshody.
Setkání Donalda Trumpa s lídry muslimských zemí.
Setkání Donalda Trumpa s lídry muslimských zemí. | Foto: Reuters

Manáma - Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem. S touto zemí Perského zálivu přerušily i letecké a námořní spojení. Později se k nim přidaly i Jemen a Maledivy.

Jako důvod země uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu. Informovala o tom agentura Reuters.

Bahrajnská vláda v prohlášení svůj krok zdůvodnila mimo jiné tím, že Katar podporuje teroristické aktivity a financuje skupiny napojené na Írán. Bahrajnské úřady rovněž přerušily letecké a námořní spojení s Katarem a vyzvaly své občany v Kataru, aby ho do 14 dnů opustily.

Podobné kroky oznámila i Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty.

Bahrajnské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že stáhne své diplomaty z Kataru do 48 hodin. Vyzvalo rovněž katarské diplomaty, aby opustili do dvou dnů Bahrajn.

Letecká společnost Etihad oznámila, že její letouny nebudou do Kataru a zpět létat od úterního rána.

Jemenská vláda pak Katar obvinila, že spolupracuje s jejími nepřáteli z řad šíitských povstalců.

Jako poslední se ke skupině přidaly Maledivy. Tamní ministerstvo zahraničí uvedlo ve svém prohlášení, že země prosazuje politiku podpory míru a stability na Blízkém východě.

Katarské ministerstvo zahraničí uvedlo, že rozhodnutí lituje. "Opatření jsou neobhajitelná a vycházejí z tvrzení, která se nezakládají se na faktech," doplnilo.

Spory trvají už déle

Mezi Katarem a dalšími státy regionu panují dlouhodobě neshody. Minulý týden se katarská vláda snažila vyvracet, že tomu tak není.

Učinila tak poté, co se na stránkách katarské oficiální tiskové agentury objevila údajná prohlášení vládnoucího katarského emíra šajcha Tamima bin Hamada, který v nich měl podporovat palestinské radikální hnutí Hamás a libanonské radikální hnutí Hizballáh. Katar tvrdil, že stránky jeho tiskové agentury napadli hackeři.

Katar je blízkým spojencem USA v regionu, na armádní základně v Kataru působí 10 000 amerických vojáků.

Egypt a další arabské státy ale Katar dlouhodobě obviňují, že podporuje islamistické skupiny, jako například Muslimské bratrstvo či palestinský Hamás. Několik zemí Perského zálivu kvůli obavám z podpory islamistů ze strany Kataru odvolalo své velvyslance z Kataru už před třemi lety.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
Další zprávy