Sýrie obnovila evakuaci obléhaných oblastí. První autobusy převážejí na 3000 lidí

ČTK ČTK
19. 4. 2017 14:00
Syrská média informovala o obnovení evakuace obyvatel z obležených oblastí Sýrie. Ze dvou šíitských obcí Fúa a Kafrája v provincii Idlib, dlouhodobě obléhaných odpůrci režimu, vyjelo ve středu na 45 autobusů s asi 3000 lidmi. Evakuace, která začala už minulý týden, byla pozastavena kvůli sobotnímu útoku na evakuační konvoj v provincii Aleppo. Zemřelo při něm na 126 lidí včetně 60 dětí.
Evakuace obléhaných území v provincii Aleppo začala už minulý pátek.
Evakuace obléhaných území v provincii Aleppo začala už minulý pátek. | Foto: Reuters

Damašek - V Sýrii byla obnovena evakuace civilistů a opozičních bojovníků ze čtyř obléhaných lokalit.

Ta byla pozastavena po sobotním sebevražedném útoku na evakuační konvoj s autobusy, při němž u severosyrského Aleppa zemřelo na 126 lidí, včetně 60 dětí.

Autobusy po útoku na evakuační konvoj v provincii Aleppo.
Autobusy po útoku na evakuační konvoj v provincii Aleppo. | Foto: Reuters

O pokračování evakuace ve středu informovaly syrská státní televize i média povstalců.

Ze dvou šíitských obcí Fúa a Kafrája v provincii Idlib, dlouhodobě obléhaných odpůrci režimu, vyjelo ve středu na 45 autobusů s asi 3000 lidmi. Směřují do vládou kontrolovaného Aleppa. Jedenáct autobusů s opozičními bojovníky naopak opustilo města Zabadání a Madájá, obléhaná režimními silami. Tyto autobusy mají namířeno do provincie Idlib, kontrolované povstalci.

Evakuace začala v pátek, kdy ze dvou šíitských obcí vyjelo na 75 autobusů a 20 ambulancí s celkem asi 5000 lidmi. Právě tento konvoj se stal v sobotu cílem sebevražedného útoku poté, co se evakuace zablokovala kvůli sporu zúčastněných stran. Konvoj uvízl před branami Aleppa, kde na něj zaútočil atentátník s vozem plným výbušnin.

Dlouho dojednávaná dohoda o evakuaci zmíněných čtyř lokalit byla uzavřena v březnu. Podílel se na ní Írán, jako spojenec syrské vlády, a Katar, který podporuje opozici. Celkem se dohodnutá evakuace podle agentury AFP týká více než 30 000 lidí.

V první fázi by se mělo během dvou měsíců přemístit více než 10 000 lidí. Na 8000 osob, včetně provládních bojovníků, má být evakuováno z obcí Fúa a Kafrája, a asi 2500 civilistů a rebelů má opustit oblast měst Zabadání a Madájá.

Středeční evakuaci provází zpřísněná bezpečnostní opatření. Desítky ozbrojenců hlídaly oblast, kde byly autobusy zaparkovány. Podle místního zpravodaje AFP jsou také pečlivě kontrolována všechna okolní vozidla.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Aktualizováno před 1 hodinou

Varovné sirény poprvé zazněly také na severu Izraele, Tel Aviv odklání lety

V noci na čtvrtek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer raketovou palbou z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád. O život přišlo podle zatím poslední bilance přes 70 lidí a stovky utrpěly zranění. Po celém Izraeli pokračují potyčky a násilnosti mezi místními Židy a Araby. Policie kvůli nim zadržela téměř 400 lidí. Většina obětí je na palestinské straně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy