reklama
 
 

Sýrie obnovila evakuaci obléhaných oblastí. První autobusy převážejí na 3000 lidí

19. 4. 2017
Syrská média informovala o obnovení evakuace obyvatel z obležených oblastí Sýrie. Ze dvou šíitských obcí Fúa a Kafrája v provincii Idlib, dlouhodobě obléhaných odpůrci režimu, vyjelo ve středu na 45 autobusů s asi 3000 lidmi. Evakuace, která začala už minulý týden, byla pozastavena kvůli sobotnímu útoku na evakuační konvoj v provincii Aleppo. Zemřelo při něm na 126 lidí včetně 60 dětí.

Damašek - V Sýrii byla obnovena evakuace civilistů a opozičních bojovníků ze čtyř obléhaných lokalit.

Ta byla pozastavena po sobotním sebevražedném útoku na evakuační konvoj s autobusy, při němž u severosyrského Aleppa zemřelo na 126 lidí, včetně 60 dětí.

O pokračování evakuace ve středu informovaly syrská státní televize i média povstalců.

Ze dvou šíitských obcí Fúa a Kafrája v provincii Idlib, dlouhodobě obléhaných odpůrci režimu, vyjelo ve středu na 45 autobusů s asi 3000 lidmi. Směřují do vládou kontrolovaného Aleppa. Jedenáct autobusů s opozičními bojovníky naopak opustilo města Zabadání a Madájá, obléhaná režimními silami. Tyto autobusy mají namířeno do provincie Idlib, kontrolované povstalci.

Evakuace začala v pátek, kdy ze dvou šíitských obcí vyjelo na 75 autobusů a 20 ambulancí s celkem asi 5000 lidmi. Právě tento konvoj se stal v sobotu cílem sebevražedného útoku poté, co se evakuace zablokovala kvůli sporu zúčastněných stran. Konvoj uvízl před branami Aleppa, kde na něj zaútočil atentátník s vozem plným výbušnin.

Dlouho dojednávaná dohoda o evakuaci zmíněných čtyř lokalit byla uzavřena v březnu. Podílel se na ní Írán, jako spojenec syrské vlády, a Katar, který podporuje opozici. Celkem se dohodnutá evakuace podle agentury AFP týká více než 30 000 lidí.

V první fázi by se mělo během dvou měsíců přemístit více než 10 000 lidí. Na 8000 osob, včetně provládních bojovníků, má být evakuováno z obcí Fúa a Kafrája, a asi 2500 civilistů a rebelů má opustit oblast měst Zabadání a Madájá.

Středeční evakuaci provází zpřísněná bezpečnostní opatření. Desítky ozbrojenců hlídaly oblast, kde byly autobusy zaparkovány. Podle místního zpravodaje AFP jsou také pečlivě kontrolována všechna okolní vozidla.

autor: ČTK | 19. 4. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama