Sýrie obnovila evakuaci obléhaných oblastí. První autobusy převážejí na 3000 lidí

ČTK ČTK
19. 4. 2017 14:00
Syrská média informovala o obnovení evakuace obyvatel z obležených oblastí Sýrie. Ze dvou šíitských obcí Fúa a Kafrája v provincii Idlib, dlouhodobě obléhaných odpůrci režimu, vyjelo ve středu na 45 autobusů s asi 3000 lidmi. Evakuace, která začala už minulý týden, byla pozastavena kvůli sobotnímu útoku na evakuační konvoj v provincii Aleppo. Zemřelo při něm na 126 lidí včetně 60 dětí.
Evakuace obléhaných území v provincii Aleppo začala už minulý pátek.
Evakuace obléhaných území v provincii Aleppo začala už minulý pátek. | Foto: Reuters

Damašek - V Sýrii byla obnovena evakuace civilistů a opozičních bojovníků ze čtyř obléhaných lokalit.

Ta byla pozastavena po sobotním sebevražedném útoku na evakuační konvoj s autobusy, při němž u severosyrského Aleppa zemřelo na 126 lidí, včetně 60 dětí.

Autobusy po útoku na evakuační konvoj v provincii Aleppo.
Autobusy po útoku na evakuační konvoj v provincii Aleppo. | Foto: Reuters

O pokračování evakuace ve středu informovaly syrská státní televize i média povstalců.

Ze dvou šíitských obcí Fúa a Kafrája v provincii Idlib, dlouhodobě obléhaných odpůrci režimu, vyjelo ve středu na 45 autobusů s asi 3000 lidmi. Směřují do vládou kontrolovaného Aleppa. Jedenáct autobusů s opozičními bojovníky naopak opustilo města Zabadání a Madájá, obléhaná režimními silami. Tyto autobusy mají namířeno do provincie Idlib, kontrolované povstalci.

Evakuace začala v pátek, kdy ze dvou šíitských obcí vyjelo na 75 autobusů a 20 ambulancí s celkem asi 5000 lidmi. Právě tento konvoj se stal v sobotu cílem sebevražedného útoku poté, co se evakuace zablokovala kvůli sporu zúčastněných stran. Konvoj uvízl před branami Aleppa, kde na něj zaútočil atentátník s vozem plným výbušnin.

Dlouho dojednávaná dohoda o evakuaci zmíněných čtyř lokalit byla uzavřena v březnu. Podílel se na ní Írán, jako spojenec syrské vlády, a Katar, který podporuje opozici. Celkem se dohodnutá evakuace podle agentury AFP týká více než 30 000 lidí.

V první fázi by se mělo během dvou měsíců přemístit více než 10 000 lidí. Na 8000 osob, včetně provládních bojovníků, má být evakuováno z obcí Fúa a Kafrája, a asi 2500 civilistů a rebelů má opustit oblast měst Zabadání a Madájá.

Středeční evakuaci provází zpřísněná bezpečnostní opatření. Desítky ozbrojenců hlídaly oblast, kde byly autobusy zaparkovány. Podle místního zpravodaje AFP jsou také pečlivě kontrolována všechna okolní vozidla.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy