Napětí v regionu se zvyšuje od doby, co byl v polovině července potvrzen první případ eboly v dvoumilionové Gomě u hranic s Rwandou. WHO krátce poté označila vypuknutí nákazy za mimořádnou událost světového dosahu, ale zemím mimo region nedoporučila přijímat předběžná preventivní opatření. Ve městě Goma je i mezinárodní letiště.
Ve středu v Gomě zemřel druhý nakažený člověk. Muž s příznaky nemoci strávil několik dnů doma s rodinou, vysoce nakažlivým virem tak onemocněla i jeho roční dcera. WHO ve čtvrtek potvrdila onemocnění ebolou také u jeho manželky, která je čtvrtým nakaženým člověkem v Gomě.
Úřady v současné době pátrají po všech, kteří se s nakaženými dostali do styku, aby jim včas mohli podat vakcínu. Inkubační doba eboly je mezi dvěma až 21 dny, pacienti tedy dlouho nemusejí tušit, že jsou virem napadeni.
Na ebolu, která se poprvé objevila na severu Konga v roce 1976 a které se říká i krvácivá horečka, stále neexistuje definitivně schválený lék. Kongo nyní používá experimentální vakcínu od farmaceutické společnosti Merck, kterou zdravotníci podali více než 170 000 osobám, jež přišly do kontaktu s ebolou.
Epidemie eboly na východě Konga trvá už déle než rok, zemřelo na ni přes 1800 lidí. Čtyři případy se objevily v červnu a červenci v Ugandě, kam ji přivezli občané Konga. Všichni nakažení zemřeli, ale šíření nemoci se tam podařilo zamezit.