Deník Aktuálně.cz oslovil Oleksandra Chozruženka, občanského aktivistu a pracovníka místní státní správy ve městě Sumy na severu Ukrajiny, které čelí úderům ruských vojsk od začátku bojů 24. února. Popisuje, že se tam v úterý vrátil, aby vyzvedl část své rodiny.
"Přímo do města Rusové nepronikli, ale je obklíčené a pod palbou. V nedalekém městě Trosťaněc je mnoho ruských jednotek. Všechno je tam vydrancované, zničené. Soukromé domy, továrny, zemědělské podniky i družstva," vypočítává Chozruženko.
Loupení a rabování ruských vojáků potvrzují i lidé z okupovaného jihu Ukrajiny. Ty, kteří odtud uprchli do města Záporoží, vyzpovídal ve své reportáži americký deník Wall Street Journal. "Není tam už nic. Jídlo, sůl, cukr, léky, prostě nic. Ruští vojáci na kontrolních stanovištích zastavují auta a chtějí po lidech, aby jim dali jídlo a cigarety. Když jim je dají, tak je pustí," vypověděla Darja Pristupová, která odjela z Rusy okupovaného města Moločansk.
Čtyřiašedesátiletá Valentyna Chodusová z vesnice Myrne v reportáži vypráví, že se ruští vojáci vloupávají do supermarketů a všech dalších obchodů. Berou jídlo, cennosti a všechno, co má nějakou cenu. "Sousedi jeli v autě s ukrajinskou vlajkou a zastřelili je. Vůz s těly pořád stojí u silnice," uvádí Chodusová, která se podle svých slov s dcerou a vnukem schovávala několik dní ve sklepě, než se rozhodli utéct.
Obsazená jaderná elektrárna
Ukrajinská zpravodajská služba SBU zveřejnila některé odposlechnuté telefonické hovory ruských vojáků s jejich příbuznými doma v Rusku. Někteří členové armády v nich přiznávají, že chodí do domů a hledají jídlo. Také z nich prý auty odvážejí televize a cokoliv cenného.
Na jihu Rusové ovládají strategickou Chersonskou oblast a město Melitopol. Ukrajinská vláda už avizovala, že se tu Kreml zřejmě pokusí uskutečnit referendum o vyhlášení takzvané Chersonské lidové republiky, která by se pak odtrhla od Ukrajiny. Podobný scénář Moskva použila v roce 2014 v Doněcku a Luhansku.
Tomu, že Rusové plánují region okupovat dlouhou dobu, nasvědčuje i fakt, že Záporožskou jadernou elektrárnu převzal ruský Rosatom a dosadil do jejího vedení své lidi. Ruští vojáci zařízení obsadili 4. března.
Únos starosty
V okupovaných městech Cherson, Melitopol i Berďjansk chodí lidé protestovat s ukrajinskými vlajkami, ruští vojáci zatím střílejí do vzduchu. Starostu Melitopolu Ivana Fedorova invazní jednotky odvlekly z radnice s pytlem na hlavě. Nyní se zřejmě nachází v okupovaném Luhansku, kde ho místní úřady samozvané lidové republiky vyšetřují kvůli obvinění z terorismu.
Rusové mezitím v Melitopolu do funkce starostky města dosadili Halynu Danilčenkovou. Osmapadesátiletá politička byla členkou hnutí Opoziční blok, které se vyslovuje pro lepší vztahy s Ruskem a odmítá vstup Ukrajiny do Evropské unie a NATO.
Danilčenková v místní televizi vyzvala obyvatele Melitopolu, aby se přizpůsobili nové realitě, neúčastnili se demonstrací a "vyhnuli se extremistickým akcím". Městští zastupitelé ji ale ve funkci neuznali a vyzvali ukrajinskou generální prokurátorku Irynu Venediktovou, aby zahájila stíhání Danilčenkové pro vlastizradu.