Novinářka, která ve vysílání odsoudila válku, se objevila u soudu. Dostala pokutu

Dominika Perlínová ČTK Dominika Perlínová, ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2022 17:28
Marina Ovsjanniková už od studií na vysoké škole pracovala pro ruské státní televize. V pondělí večer ale během večerních zpráv vběhla s transparentem odsuzujícím válku za moderátorku během živého vysílání. Záběry ze studia byly během pár vteřin přerušeny reportáží a novinářku odvedla policie. Před protestem ale zveřejnila osobní vzkaz, v němž svůj čin vysvětluje.
Žena pronikla do živého vysílání ruské televize s nápisem: „Lžou vám tady. Zastavte válku“. | Video: Reuters

"Můj otec je Ukrajinec, má matka je Ruska. Nikdy nebyli nepřátelé," řekla Ovsjanniková v předem nahrané zprávě. Prohlásila, že to, co se děje na Ukrajině, je zločin, za který je zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin. Konflikt označila za bratrovražednou válku.

Podle ruské státní agentury TASS se novinářka a televizní produkční narodila v roce 1978 v Oděse, přístavu na jihu Ukrajiny, který v posledních dnech očekává ruský útok. Vystudovala žurnalistiku na Kubáňské státní univerzitě v Krasnodaru, kde také začala pracovat pro státní televizi a rozhlas. Stala se místní novinářskou celebritou, ještě pod svým rodným jménem Tkačuková.

V roce 2002 poskytla rozhovor serveru yoga.ru, kde vzpomíná, jak se v mládí věnovala gymnastice a plavání. Podle svých slov i reprezentovala svoji univerzitu a vyhrála soutěž v Krasnodaru.

Lokální deník 93.ru se nyní snažil oslovit její tehdejší kolegy, kteří si ji ale prý moc nepamatovali a jen o ní mluvili jako o ambiciózní novinářce. Krátce poté se přestěhovala do Moskvy, kde studovala na Ruské akademii národního hospodářství a státní správy. Tam začala pracovat pro nejsledovanější ruskou televizi První kanál (Pervyj kanal).

"Bohužel jsem během posledních let pracovala pro První kanál, kde jsem šířila propagandu Kremlu, a velmi se za to stydím. Stydím se, že jsem dovolila, aby se lži objevovaly na obrazovkách televize. Stydím se, že jsem dovolila, aby se ruskému lidu lhalo," uvedla novinářka.

"Nemohou nás zavřít všechny"

Podle lidskoprávní organizace OVD-Info se s ní její právníci nejprve nemohli spojit. Když dorazili na moskevskou policejní stanici, kam měla být novinářka převezena, řekli jim, že tam není. "Marina Ovsjanniková zatím nebyla nalezena. Zadržují ji více než 12 hodin," napsal podle britské stanice BBC její právník Pavel Chikov na Twitter.

Později se objevil snímek od soudu, kde žena sedí vedle lidskoprávního novináře Antona Gašinského. Ten v minulosti zastupoval například Rusku Sofiji Sapegaovou, partnerku opozičního novináře Ramana Prataseviče. Oba loni v květnu zatkly běloruské úřady při vynuceném přistání letounu společnosti Ryanair.

Původně nebylo jasné, jaký trest Ovsjannikové hrozí. Reportér britské stanice BBC nakonec informoval, že byla obviněna z "pořádání nepovolené veřejné události", tedy protestu. Ruský soud jí pak udělil pokutu 30 tisíc rublů (přes 6000 korun).

Kromě toho její případ podle státní agentury TASS prověřuje vyšetřovací výbor, což je ruská federální kriminální ústředna. Ta určí, zda se svým protestem nedopustila trestného činu "veřejného šíření úmyslně lživé informace o použití ozbrojených sil Ruské federace". Za to by jí hrozilo až 15 let vězení.

Ovsjanniková u soudu prohlásila, že se cítí nevinná a nadále je přesvědčena, že Rusko vůči Ukrajině páchá zločin.

Foto: Marina Ovsjannikova, Facebook

Na plakátu, který ve vysílání ukázala, stálo napůl rusky a napůl anglicky: "Žádná válka. Zastavte válku. Nevěřte propagandě, lžou vám tu."

"Všichni jsme mlčeli, když to v roce 2014 začalo, nešli jsme protestovat, když Kreml otrávil Alexeje Navalného. Jednoduše jsme tento nelidský režim pozorovali," dodala novinářka ve svém prohlášení. Vzkaz zakončila výzvou pro ostatní Rusy: "Je na nás zastavit toto šílenství. Pojďte protestovat, nebojte se, nemohou nás do vězení zavřít všechny."

Poděkoval jí i Zelenskyj

Její sociální sítě poté zaplavila vlna podpory. Zprávy v ruštině, ukrajinštině, angličtině i češtině jí děkují za odvahu. Ve svém pravidelném videu jí poděkoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Někteří lidé jí přišli vyjádřit podporu přímo před budovu televize. První kanál hned po incidentu ve studiu začal prověřovat všechny zaměstnance.

Podle jejích spolupracovníků, které oslovil krasnodarský server 93.ru, je bývalým manželem novinářky Igor Ovsjannikov, který pracuje pro státní stanici Russia Today. Situaci odmítl komentovat. Podle novináře Alexeje Venediktova má Ovsjanniková dvě děti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy