Novinářka, která ve vysílání odsoudila válku, se objevila u soudu. Dostala pokutu

Dominika Perlínová ČTK Dominika Perlínová, ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2022 17:28
Marina Ovsjanniková už od studií na vysoké škole pracovala pro ruské státní televize. V pondělí večer ale během večerních zpráv vběhla s transparentem odsuzujícím válku za moderátorku během živého vysílání. Záběry ze studia byly během pár vteřin přerušeny reportáží a novinářku odvedla policie. Před protestem ale zveřejnila osobní vzkaz, v němž svůj čin vysvětluje.
Žena pronikla do živého vysílání ruské televize s nápisem: „Lžou vám tady. Zastavte válku“. | Video: Reuters

"Můj otec je Ukrajinec, má matka je Ruska. Nikdy nebyli nepřátelé," řekla Ovsjanniková v předem nahrané zprávě. Prohlásila, že to, co se děje na Ukrajině, je zločin, za který je zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin. Konflikt označila za bratrovražednou válku.

Podle ruské státní agentury TASS se novinářka a televizní produkční narodila v roce 1978 v Oděse, přístavu na jihu Ukrajiny, který v posledních dnech očekává ruský útok. Vystudovala žurnalistiku na Kubáňské státní univerzitě v Krasnodaru, kde také začala pracovat pro státní televizi a rozhlas. Stala se místní novinářskou celebritou, ještě pod svým rodným jménem Tkačuková.

V roce 2002 poskytla rozhovor serveru yoga.ru, kde vzpomíná, jak se v mládí věnovala gymnastice a plavání. Podle svých slov i reprezentovala svoji univerzitu a vyhrála soutěž v Krasnodaru.

Lokální deník 93.ru se nyní snažil oslovit její tehdejší kolegy, kteří si ji ale prý moc nepamatovali a jen o ní mluvili jako o ambiciózní novinářce. Krátce poté se přestěhovala do Moskvy, kde studovala na Ruské akademii národního hospodářství a státní správy. Tam začala pracovat pro nejsledovanější ruskou televizi První kanál (Pervyj kanal).

"Bohužel jsem během posledních let pracovala pro První kanál, kde jsem šířila propagandu Kremlu, a velmi se za to stydím. Stydím se, že jsem dovolila, aby se lži objevovaly na obrazovkách televize. Stydím se, že jsem dovolila, aby se ruskému lidu lhalo," uvedla novinářka.

"Nemohou nás zavřít všechny"

Podle lidskoprávní organizace OVD-Info se s ní její právníci nejprve nemohli spojit. Když dorazili na moskevskou policejní stanici, kam měla být novinářka převezena, řekli jim, že tam není. "Marina Ovsjanniková zatím nebyla nalezena. Zadržují ji více než 12 hodin," napsal podle britské stanice BBC její právník Pavel Chikov na Twitter.

Později se objevil snímek od soudu, kde žena sedí vedle lidskoprávního novináře Antona Gašinského. Ten v minulosti zastupoval například Rusku Sofiji Sapegaovou, partnerku opozičního novináře Ramana Prataseviče. Oba loni v květnu zatkly běloruské úřady při vynuceném přistání letounu společnosti Ryanair.

Původně nebylo jasné, jaký trest Ovsjannikové hrozí. Reportér britské stanice BBC nakonec informoval, že byla obviněna z "pořádání nepovolené veřejné události", tedy protestu. Ruský soud jí pak udělil pokutu 30 tisíc rublů (přes 6000 korun).

Kromě toho její případ podle státní agentury TASS prověřuje vyšetřovací výbor, což je ruská federální kriminální ústředna. Ta určí, zda se svým protestem nedopustila trestného činu "veřejného šíření úmyslně lživé informace o použití ozbrojených sil Ruské federace". Za to by jí hrozilo až 15 let vězení.

Ovsjanniková u soudu prohlásila, že se cítí nevinná a nadále je přesvědčena, že Rusko vůči Ukrajině páchá zločin.

Foto: Marina Ovsjannikova, Facebook

Na plakátu, který ve vysílání ukázala, stálo napůl rusky a napůl anglicky: "Žádná válka. Zastavte válku. Nevěřte propagandě, lžou vám tu."

"Všichni jsme mlčeli, když to v roce 2014 začalo, nešli jsme protestovat, když Kreml otrávil Alexeje Navalného. Jednoduše jsme tento nelidský režim pozorovali," dodala novinářka ve svém prohlášení. Vzkaz zakončila výzvou pro ostatní Rusy: "Je na nás zastavit toto šílenství. Pojďte protestovat, nebojte se, nemohou nás do vězení zavřít všechny."

Poděkoval jí i Zelenskyj

Její sociální sítě poté zaplavila vlna podpory. Zprávy v ruštině, ukrajinštině, angličtině i češtině jí děkují za odvahu. Ve svém pravidelném videu jí poděkoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Někteří lidé jí přišli vyjádřit podporu přímo před budovu televize. První kanál hned po incidentu ve studiu začal prověřovat všechny zaměstnance.

Podle jejích spolupracovníků, které oslovil krasnodarský server 93.ru, je bývalým manželem novinářky Igor Ovsjannikov, který pracuje pro státní stanici Russia Today. Situaci odmítl komentovat. Podle novináře Alexeje Venediktova má Ovsjanniková dvě děti.

 

Právě se děje

Další zprávy