Ruští miliardáři našli klidnou oázu pro své peníze, letadla a jachty. Dubaj je vítá

Martin Novák Martin Novák
31. 10. 2022 6:11
Po napadení Ukrajiny 24. února se Rusové stali v mnoha zemích nevítanými rezidenty, včetně podnikatelů a byznysmenů. V Dubaji se ale mohou cítit, jako by žádná válka nezačala a život byl stejný jako před ní.
Dubaj.
Dubaj. | Foto: Shutterstock.com

Největší aglomerace Spojených arabských emirátů vítá Rusy, ruské firmy a ruské investice s otevřenou náručí. Žádné sankce, zmrazené účty ani zabavené jachty a tryskáče tady lidem s ruským pasem nehrozí.

Na sociálních sítích se objevila už několik týdnů po začátku války fotografie muže ve slunečních brýlích, jak se prochází podél dubajského pobřeží. Oním mužem byl Jevgenij Kiseljov, ruský televizní propagandista a moderátor, který spílá Ukrajině a nedávno vyhrožoval Velké Británii ruským jaderným útokem. Je na evropském i americkém sankčním seznamu, takže Dubaj je pro něj jedním z mála míst, kde si může užívat luxusu.

Spolu s ním i mnoho dalších bohatých Rusů, kteří ve městě například kupují byty. Letos stoupl prodej dubajských nemovitostí ruským občanům o 67 procent ve srovnání s minulým rokem.

"Rusové utíkají před dopady války a teď i před mobilizací. Jednoznačně dominují místnímu trhu s nemovitostmi. Předpokládáme, že tento trend bude pokračovat," řekl agentuře Reuters šéf dubajské realitní firmy Betterhomes.

Do Dubaje přesouvají svá sídla také firmy, které obchodují s ropou a jinými komoditami. Opouštějí třeba Švýcarsko, které se k některým protiruským sankcím Evropské unie připojilo.

Kanceláře v Dubaji si zřídily nebo rozšířily ropné společnosti Rosněfť, Lukoil a Gazprom Něfť či firma Solaris Commodities, která obchoduje s ruským obilím. Do města na pobřeží Perského zálivu se stěhuje také Suek, prodávající ruské uhlí, a Eurochem, zabývající se exportem ruských hnojiv.

Jachty i soukromé letadlo

Poslanec Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu) Andrej Skoch "zaparkoval" v dubajském přístavu svoji luxusní jachtu Madame Gu, která má šest velkých obývacích pokojů, výtah nebo přistávací plochu pro helikoptéry. Skoch se tak vyhnul osudu jiných ruských milionářů, kterým úřady zabavily jachty v Itálii, Francii nebo Španělsku.

Bývalý majitel fotbalového klubu Chelsea Londýn a miliardář Roman Abramovič má na letištní ploše v Dubaji svůj soukromý letoun Boeing Dreamliner 787.

A 118 metrů dlouhá jachta dalšího sankcionovaného ruského podnikatele Viktora Melničenka kotví v přístavu Rás Chajmá na východním pobřeží Spojených arabských emirátů. Melničenko podniká s hnojivy a černým uhlím, s majetkem přesahujícím hodnotu sedmnácti miliard dolarů (v přepočtu 416 miliard korun) patří k nejbohatším Rusům.

Nespokojený Západ

Tradiční spojenci Spojených arabských emirátů - USA a Velká Británie - nejsou přeměnou Dubaje v ruskou oázu nadšeni. Náměstkyně amerického ministra zahraničí pro Blízký východ Barbara Leafová prohlásila, že Spojené státy jsou zklamané malým úsilím Spojených arabských emirátů ohledně přesunu majetku ruských oligarchů a lidí spojených s prezidentem Vladimirem Putinem do Spojených arabských emirátů.

"Uvalit sankce je suverénním rozhodnutím každé země, ale vyzýváme všechny státy, aby Rusko potrestaly," prohlásila pak přímo během návštěvy země britská ministryně obchodu Anne-Marie Trevelyanová.

Video: Nálada v Moskvě? Mobilizace je šokem, říká Jiří Just

„V Moskvě momentálně panuje mix euforie v souvislosti s útoky na ukrajinská města a samozřejmě ještě také šoku z mobilizace,” říká novinář Jiří Just. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy