Maxim Tejunaut nechtěl jít válčit na Ukrajinu a před náborovými úředníky se ukryl. "Pokud odmítnete přijmout povolávací rozkaz, budete zatčeni. Prostě jsem jim neotevřel a utekl jsem. Do války bych stejně nešel. Proč bych měl jít někoho zabíjet nebo se nechat zabít?" tvrdí Maxim Tejunaut.
Oba přátelé naložili rybářskou loď jídlem a pohonnými hmotami. Nejprve pluli podél ruského pobřeží, než se vydali na 80kilometrovou cestu přes otevřené moře. "Mířili jsme k tamějšímu ostrovu. Děsilo nás jen to, že nás chytí (ruská pobřežní stráž)," vypráví Tejunaut.
Té se ale úspěšně vyhnuli a dorazili k ostrovu Svatého Vavřince. Obyvatelé tohoto odlehlého místa patřícího americké Aljašce jim nabídli stravu. "Přinesli pizzu a džus. My jsme měli také vlastní jídlo. Chutnal jim náš citronový čaj. Jsou to Jupici a Eskymáci. Jsou to taky etničtí Čukčové, ale ti američtí," popsal dobrodince Tejunaut.
Rusové chtěli požádat o politický azyl. Imigrační úředníci je převezli do Tacomy ve státě Washington, kde je umístili do vazby. Po třech měsících jim pomohl křesťanský duchovní původem z Ukrajiny. "Měl jsem telefonát. Volal mi novinář z deníku Politico s tím, zda bych za dva utečence z Čukotky nezaplatil kauci. Když jsem se dozvěděl, že utekli před vojenskou mobilizací, byl jsem si jistý, že jim určitě pomůžu," vzpomíná v reportáži baptistický duchovní Roman Mitin.
Mitin s dalšími lidmi pomáhá v USA Ukrajincům, kteří prchají před rusku agresí, a Rusům, kteří se odmítl mobilizovat a jít bojovat na Ukrajinu. Takových jsou dnes podle odhadů stovky tisíc.
Na druhou stranu se v současnosti "k ruské armádě denně přidá asi tisíc lidí", řekl v polovině ledna serveru Ukrajinska pravda zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj. Motivací pro vstup do armády jsou podle něj peníze, a to především pro obyvatele chudších ruských regionů. "Řekněme to tak, u nich (v Rusku) pokračuje mobilizace. Jenom není tak masová, jako tomu bylo od října do prosince 2022," uvedl Skibickyj.
Zatím oba uprchlíci z Čukotky, kteří mají povolení ve Spojených státech i pracovat, stále čekají na vyřízení žádosti o azyl. "Když uděláte něco špatného, vrátí se vám to jako bumerang. Když uděláte něco dobrého, vrátí se to také jako bumerang. Takový už je život," komentuje svůj současný život Tejunaut.