"Proč mě ještě nezatkli?" Putinův vyzyvatel mluví o zázraku, kritici ale mají jasno

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
5. 2. 2024 10:00
Bývalý poslanec Státní dumy Boris Naděždin, který se uchází o post ruského prezidenta, předložil podpisy potřebné ke kandidatuře. Bylo jich 105 tisíc, což je maximální počet, který mu povoluje zákon. Bývalý moskevský radní je známý poměrně otevřenou kritikou současného prezidenta Vladimira Putina. Kritici Kremlu se obávají, zda nemá Naděždin jen dodat zdání spravedlivého politického souboje.
Video: Reuters

Vzestup podpory matematika a politika Borise Nadeždina před konáním prezidentských voleb má podle serveru Politico vypovídat o nespokojenosti některých Rusů se stávající vládou a válkou na Ukrajině. Nadeždin označuje svoji situaci za "zázračnou". "Říkejte tomu Bůh, říkejte tomu osud. Ale moje kampaň získala vlastní dynamiku," tvrdil novinářům ze zmíněného listu.  

Ačkoli shromáždil potřebný počet podpisů, jeho případná kandidatura musí ještě projít často svévolnou prověrkou ruské Centrální volební komise. Předchozí kandidáty obvykle odmítala z formálních důvodů.

To se v prosinci stalo třeba bývalé regionální novinářce a zastupitelce města Ržev Jekatěrině Duncovové. Kandidaturu opoziční političky komise smetla ze stolu s odvoláním na údajné chyby v registračních dokumentech, uvedlo CNN. 

"Putinova fatální chyba"

Naděždin slibuje, že by jako prezident ukončil mobilizaci, osvobodil politické vězně a zastavil perzekuci homosexuálů a transsexuálů. Za naprostý nesmysl označil také omezování potratů. Jde o témata, která jsou v dnešním Rusku tabu a rozhodně nejsou předmětem veřejné debaty. 

Zdánlivě odhodlaný politik také prohlašuje, že by jako prezident ukončil boje na Ukrajině. Válku kritizuje jako "Putinovu fatální chybu", sám ji však po vzoru kremelské propagandy označuje výhradně eufemismem "speciální vojenská operace".  

Mnoho lidí v Rusku už skončilo za mřížemi za mnohem menší "prohřešky" proti režimu, než je kritika Putina za rozpoutání agrese na Ukrajině. Sám Naděždin tvrdí, že netuší, proč ho ještě nezatkli. V rozhovoru pro americkou CNN tuto situaci přičítal tomu, že se se stávajícím prezidentem zná ještě z doby, kdy byli jen "obyčejní úředníci".

Za svou 24letou vládu Putin nepřipustil, aby existovala skutečná volební opozice. Kreml je také známý tím, že do prezidentského boxerského ringu zve takzvané "spoiler kandidáty". Jde o osoby, které nemají šanci na vítězství, ale přesto ovlivní výsledek voleb. Svou účastí totiž přebírají hlasy Putinovým opravdovým protikandidátům. 

Šedesátiletý Naděždin je veteránem ruské politiky s vazbami na Kreml. Dříve působil jako poradce někdejšího místopředsedy vlády Borise Němcova a byl poradcem Sergeje Kirijenka, dnešního prvního náměstka šéfa Putinovy administrativy. "Tykám si s ním. Chodili jsme spolu na ryby, pili čaj. Víte, co myslím," řekl v rozhovoru pro server Politico. 

Do roku 2003 měl přátelské vztahy i se samotným Putinem. To se mělo změnit v souvislosti se zatčením ruského oligarchy a oponenta Kremlu Michaila Chodorkovského. Ten Naděždina podle serveru Politico dodnes finančně podporuje.  

Rusové budou hlasovat o prezidentovi od 15. do 17. března. Všeobecně se očekává, že v čele země znovu usedne Putin a zajistí si tak případné setrvání v Kremlu až do roku 2030.  

To se nepovedlo. Putin vyzkoušel nové ruské terénní auto, jeho výraz mluvil za vše (11. 1. 2024)

Putina posadili do Dravce. Volant nefunguje, převodovka nefunguje, stěžuje si Kreml. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy