Ostatky ruských a francouzských vojáků, kteří padli za Napoleonova ústupu z Ruska, byly v sobotu po více než 200 letech pohřbeny poblíž bitevního pole u města Vjazma. Informovala o tom agentura AFP. Ostatky 126 vojáků v osmi rakvích pokrytých vlajkami obou zemí byly spuštěny do země. Před zraky oficiálních představitelů i potomků slavných generálů z doby napoleonských válek a dalších přítomných oblečených v dobových kostýmech akci provázely salvy z kanonů.
Při obřadu sněžilo a teploty se pohybovaly kolem minus 15 stupňů Celsia. Těla 120 vojáků, mezi nimiž byly pravděpodobně i tři ženy, se našla v hromadném hrobě mezi Smolenskem a Moskvou. Vojáci zemřeli při bitvě u Vjazmy nebo těsně po ní 3. listopadu 1812 - dva týdny poté, co se dala Napoleonova armáda na ústup. Jeho nejdramatičtější moment přišel koncem listopadu téhož roku, když francouzská vojska přecházela přes řeku Berezinu.
"Přicházejí nové generace, ale smrt stále znamená okamžik smíření," řekla na dnešním obřadu 74letá Julija Chitrovová, která je prapravnučkou hlavního velitele carské armády Michaila Kutuzova. Také kníže Joachim Murat, což je praprasynovec slavného vojevůdce Napoleonova vojska Joachima Murata, dnes vyjádřil své hluboké pohnutí. "Ať je váš mír také mírem našeho lidu, ať je vaše bratrství také bratrstvím našich národů," řekl Murat.
Nálezem ostatků, které se našly při stavebních pracích u dvaapadesátitisícové Vjazmy, asi 200 kilometrů západně od Moskvy, se v roce 2019 zabýval tým ruských a francouzských archeologů. Dnešní obřad je možné vnímat jako vzácnou chvíli smíření v době, kdy jsou vztahy Ruska a Západu kvůli mnohým problémům napjaté, poznamenala AFP.