Ruská BBC a nezávislá mediální skupina Mediazona počítá úmrtí na straně Moskvy od února 2022, kdy invaze na Ukrajinu začala. Novináři sbírají informace z veřejně dostupných zdrojů, novin a sociálních sítí, dobrovolníci dokonce mapují ruské hřbitovy. Moskva se k úmrtí svých vojáků téměř nevyjadřuje, poslední oficiální stanovisko ministerstva obrany ze září 2022 hovořilo o méně než šesti tisíc padlých.
Podle nejnovějších zjištění jsou ruské územní zisky vykoupeny obrovskou cenou. Během druhého roku války zemřelo více než 27 300 ruských vojáků. Analýza BBC navíc nezahrnuje úmrtí členů domobrany v Ruskem okupovaném Doněcku a Luhansku na východě Ukrajiny. Reálné ztráty jsou tak ještě vyšší.
Letecké snímky ukazují, že hřbitovy na území Ruska se výrazně rozšířily. Dobrovolníci jich od začátku války zmapovali více než 70. BBC odhaduje, že nejméně dva z pěti mrtvých ruských bojovníků jsou civilisté, kteří nikdy dříve u armády nepůsobili.
Analytici již dříve popsali, že Kreml používá strategii "masové vlny", kdy posílá desítky špatně vycvičených vojáků umírat na frontové linie, aby uvolnili cestu cennějším ruským elitním jednotkám. Šéf Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci Serhij Kuzan v rozhovoru, který deník Aktuálně.cz publikuje ve čtvrtek, popsal, že Rusko pak zmrzlé mrtvoly špatně vycvičených bojovníků nechává na bojišti.
"Nikdo je neevakuuje. Mám pocit, že ruští vojáci ani nemají žádný konkrétní úkol, prostě tam přijdou a umírají," vylíčil pro CNN také ukrajinský sniper s přezdívkou Bess.
Velitel ukrajinské průzkumné jednotky Teren zase popsal, že i když se Ukrajincům a jejich dronům podaří zabít desítky vojáků za den, Rusové další den plně obnoví své síly a pokračují v útoku.
Podle BBC jde nejčastěji o ruské vězně, kterými Kreml kompenzuje své ztráty a do bitvy je posílá na smrt. Novináři vyšetřovali jména devíti tisíc vězňů, o kterých věděli, že zemřeli v první linii. U více než tisíce z nich zjistili, že jejich vojenská smlouva započala v den, kdy zemřeli.
Pokud se vojákům dostane vojenského výcviku, je většinou nedostatečný. Novináři z BBC hovořili s rodinami zemřelých bojovníků. Jedna vdova jim řekla, že její manžel podepsal ve vězení smlouvu o službě 8. dubna loňského roku, o tři dny později už narukoval na frontu. "Byla jsem ujištěna, že bude na výcviku několik týdnů a že se nebude čeho bát přinejmenším do konce dubna," popsala žena, jejíž jméno redakce BBC s ohledem na její bezpečnost nezveřejnila.
Ani Kyjev nezveřejňuje data o padlých ukrajinských vojácích. Na výročí dvou let od zahájení ruské agrese ale prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jich zahynulo 31 tisíc.
"Bojujeme efektivněji, na našich mužích nám doopravdy záleží a nepraktikujeme stejné metody jako Rusko. Pro nás je cílem starat se o zraněné vojáky a co nejvíce jich zachránit, aby měli možnost - pokud chtějí - dále se účastnit bojů nebo dalších akcí na pomoc armádě," popisuje v avizovaném rozhovoru Kuzan.