V Kremlu budou zuřit. Špičkový tank Rusům ukořistili "nenávidění" bojovníci

bb bb
17. 4. 2024 11:06
Ukrajincům se podařilo uloupit jeden z nejmodernějších ruských tanků. Po nepovedeném útoku agresora u obce Terny v severovýchodní části Doněcké oblasti zůstal na polní cestě opuštěný T-72B3M. Příslušníci brigády Azov se rozhodli, že si pro něj dojdou, píše server Kyiv Post.
Rusové při boji opustili špičkový tank, "nenáviděný" Azov si ho po sehrané akci odvezl. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Azov

Kolona ruských obrněnců se 4. dubna pokusila o útok. Záběry ukrajinské 95. vzdušné útočné brigády dokazují, že se zhruba dvacet tanků a bojových vozidel pěchoty dostalo pod dělostřeleckou palbu a poté byly napadnuty roji dronů a salvami protitankových střel. Jeden z tanků se pokusil uniknout, ale tříčlenná posádka po srážce s bojovým vozidlem pěchoty utekla, jak ukazuje video v úvodu tohoto článku.

V tomto sektoru jsou rozmístěny i jednotky 12. brigády zvláštního určení Azov, kterou Rusové bezmezně nenávidí a její příslušníky kremelská propaganda označuje za neonacisty a extrémní nacionalisty. Vojáci Azova se rozhodli, že tank z "území nikoho" ukořistí. 

Ukrajinští sapéři v noci z 5. na 6. dubna nejdříve vyčistili cestu k tanku i samotné vozidlo od nástražných výbušných systémů. Následujícího večera pěchota zajistila oblast, aby ukrajinští mechanici tank opravili, a 7. dubna v noci si ho odvezli. Během třídenní operace museli vojáci k tanku pěšky dopravit i 70 kilogramů vážící tankovou baterii. 

Azov zveřejnil na kanále YouTube rozhovor s vojáky "Tenorem" a "Bajdarem", kteří se postarali o převoz noční frontovou krajinou směrem k ukrajinským pozicím. "Ruský tank byl poškozený výbuchem, ale po opravě v kabině řidiče a výměně baterií bez problémů nastartoval," řekl v rozhovoru ukrajinský tankista Bajdar.

Rusové se na ně nepokusili zaútočit, dvojice převozníků ale v obci Terny málem uvízla v obřím kráteru po bombě. Podle prohlášení Azova může být ukořistěný tank T-72B3M zcela opraven a poslán do boje proti svým bývalým majitelům.

T-72B3M je hlavní bojový tank. Zbraňový systém stojí v přepočtu 2,5 milionu dolarů. Protitankové střely se mohou odpalovat přes kanon, tank má modernizovaný aktivní pancíř, obranný systém Relikt určený k ničení přilétajících střel a dronů a nový dieselový motor o téměř dvojnásobném výkonu oproti předchozím modelům. Podle výrobce Uralvagonzavod senzory a počítače řídí palbu a T-72B3M spolehlivě trefí první ranou pohyblivý cíl na vzdálenost více než dvou kilometrů.

"Tanky jsou mi u pr...." Americký voják bez obalu popsal, co teď Ukrajina potřebuje. (Celý článek s videem zde)

"Nemáme už žádnou munici, kéž bychom si ji dokázali vyrobit sami," tvrdí ukrajinští vojáci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy