Rusko se zdráhá zaplatit odškodnění akcionářům Jukosu, brání se u ústavního soudu

ČTK ČTK
12. 10. 2016 21:15
Rusko nechce odškodnit akcionáře zaniklého ropného koncernu Jukos za vyvlastnění firmy částkou 1,87 miliardy eur (50,4 miliardy Kč), jak v rozsudku nařídil Evropský soud pro lidská práva. Ruské ministerstvo spravedlnosti se proto obrátilo na ústavní soud. Ministerstvo soudí, že štrasburský verdikt je v rozporu s ruskou ústavou, a tedy jej nelze splnit. Pokud verdikt odporuje ústavě, "pak jej nelze vykonat", prohlásil ústavní soudce Sergej Mavrin.
Evropský soud pro lidská práva, ilustrační foto
Evropský soud pro lidská práva, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Moskva - Ruské ministerstvo spravedlnosti se obrátilo na ústavní soud s dotazem ohledně vykonatelnosti rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, který předloni nařídil ruské vládě odškodnit akcionáře zaniklého ropného koncernu Jukos za vyvlastnění firmy částkou 1,87 miliardy eur (50,4 miliardy Kč). Ústavní soud soudí, že štrasburský verdikt je v rozporu s ruskou ústavou, a tedy jej nelze splnit.

Štrasburský soud rozhodl o odškodném pro akcionáře v červenci 2014 s tím, že Rusko nezajistilo spravedlivý postup při zacházení s Jukosem, porušilo právo na majetek a tři články konvence o lidských právech. V prosinci téhož roku soud zamítl také odvolání Ruska. Moskva ale už tehdy uvedla, že v případě Jukosu bude vycházet "z nezbytnosti hájit svrchované zájmy země".

Ruský ústavní soud letos v červenci rozhodl, že rozsudky štrasburského soudu se mohou na ruském území vykonávat jen v případě, že neodporují základnímu zákonu. "Pokud verdikt odporuje ústavě, pak jej nelze vykonat", prohlásil ústavní soudce Sergej Mavrin.

Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou až 40 miliard dolarů. Hlavním vlastníkem byl ruský oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten býval nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl však zatčen a o dva roky později odsouzen ke čtrnáctiletému vězení za daňové úniky a zpronevěru.

Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní společnost Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin. Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot.

Putin udělil v prosinci 2013 Chodorkovskému po deseti letech ve vězení milost. Podle stoupenců Chodorkovského byl celý proces politicky motivovaný, prý šlo o pomstu Kremlu za politické ambice Chodorkovského. Ten v současnosti žije na Západě, ve vlasti byl na něj znovu vydán zatykač.

 

Právě se děje

Další zprávy