Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov překvapil svět ostrou kritikou, kterou vyslovil na adresu Íránu po návratu ze summitu politiků Ruska a EU v Lublani.
Rusko obvykle obhajuje před USA a Evropskou unií svoji spolupráci s Íránem a tvrdí, že o snaze Teheránu vyvíjet jadernou bombu neexistují důkazy.
Tentokrát však Lavrov íránského spojence plísnil.
"Nesouhlasíme s tím, že Írán veřejně deklaruje své úmysly vyvíjet raketovou techniku a pokračovat v obohacování uranu. Írán by neměl zvyšovat mezinárodní napětí," prohlásil ruský ministr.
Dále čtěte:
Reagoval tak na opakovaná tvrzení íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda o tom, že islámská republika se práva obohacovat uran nikdy nevzdá a svůj jaderný program nezastaví.
Zejména USA a Izrael Teherán podezírají ze snahy získat atomovou zbraň, ovšem nedávno zveřejněná zpráva amerických tajných služeb obvinění na íránskou adresu zpochybnila. Podle zprávy teheránský režim na bombě nepracuje od roku 2003.
(Článek pokračuje pod grafikou)
Rusko staví v Íránu jadernou elektrárnu v Búšehru a také do ní dodává palivo. I přesto, že se vloni obě země dostaly do sporu ohledně placení za stavbu reaktoru.
Lavrov v rozhovoru pro agenturu Interfax uvedl: "Není možné ignorovat, že kolem íránského jaderného programu v posledních letech vyvstaly problémy a dosud nebyly objasněny."
Putin vloni navštívil Teherán a na konferenci zemí ležících u Kaspického moře prohlásil, že Írán podle něj o nukleární bombu neusiluje.
V Radě bezpečnosti OSN se Rusko, stejně jako Čína, staví proti tvrdým sankcím vůči íránskému režimu.