reklama
 
 

Írán se vydává na orbitu. Otevřel vesmírné centrum

4. 2. 2008 17:15
Teherán vypustil raketu, družice bude následovat

Teherán - Írán otestoval raketu, která na oběžnou dráhu vynese první íránskou družici. Podle agentury Irna by se satelit měl do vesmíru vydat v "nejbližší budoucnosti".

V pondělí navíc Teherán otevřel své první vesmírné centrum.

"Potřebujeme mít aktivní a vlivnou přítomnost ve vesmíru," řekl v televizním projevu prezident Mahmúd Ahmadínežád. "Postavit a vypustit satelit je velice důležitým úspěchem."

Satelit Omid (Naděje) bude vůbec první družicí íránské konstrukce, která se na oběžnou dráhu podívá. Teherán v posledních letech na vesmírném programu intenzivně pracuje a roku 2005 na oběžnou dráhu dopravil telekomunikační družici Sina-1. Jak raketa, tak družice však byly vyrobeny v Rusku.

Oslava revoluce

Íránští politici, kteří pondělní vypuštění rakety pozdravili tradičním provoláním "Bůh je veliký", tímto ceremoniálem oslavili výročí islámské revoluce, která současný režim roku 1979 dostala k moci.

Pro Teherán je existence vlastního vesmírného programu důležitým symbolickým gestem, které přichází dvojnásob vhod právě v době, kdy se Írán dohaduje se západními zeměmi ohledně svého jaderného programu.

Vláda amerického prezidenta Bushe jej považuje za hrozbu, zatímco Teherán tvrdí, že je tento program určen pouze k mírovému využití.

Podle agentury AFP plánuje Írán do vesmíru během příštích tří let vypustit několik dalších satelitů.

Čtěte také:
USA nabídly Íránu dohodu a obchod. Ústy Riceové
Spor v Íránu: Ahmadínežád a Chameneí jdou proti sobě

autor: gaz | 4. 2. 2008 17:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama