Mezitím se zvyšuje napětí přímo na Korejském poloostrově: severokorejský diktátor Kim Čong-un tvrdí, že z jihu přeletěly hranici průzkumné špionážní drony.
Dva geograficky vzdálené konflikty na Ukrajině a v Koreji se tak začínají prolínat. Jihokorejská rozvědka oznámila, že má důkazy o výcviku 1500 příslušníků severokorejských elitních jednotek v Rusku.
Kancelář jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola vydala prohlášení o možných dodávkách útočných zbraní Ukrajině. Podle amerického časopisu Newsweek by Jihokorejci rádi poslali na Ukrajinu i poradce a tlumočníky, aby pomohli s výslechy zajatých severokorejských vojáků. Jun Sok-jol si také kvůli situaci telefonoval s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem.
"Přijmeme adekvátní opatření. Uvažujeme o dodávkách obranných zbraní Ukrajině a případně i útočných, pokud to bude vzhledem k rusko-severokorejské těsné spolupráci potřeba," oznámil poradce jihokorejského prezidenta pro otázky bezpečnosti Kim Te-hju. Na adresu severokorejského vedení řekl, že se chová jako zločinecká organizace.
Jihokorejské ministerstvo zahraničí si pozvalo na "kobereček" ruského velvyslance v Soulu Georgije Zinovjeva. Ten obdržel výzvu, aby ruská vláda poslala Severokorejce okamžitě domů. Zinovjev řekl, že spolupráce Moskvy a Pchjongjangu není namířena proti Jižní Koreji. Nepotvrdil ani nevyvrátil, že severokorejská pěchota může být nasazena na Ukrajině.
Jihokorejská tisková agentura Jonhap napsala už před téměř dvěma týdny, že při bombardování zahynulo několik severokorejských důstojníků v Doněcké oblasti. Potvrdil to i Kyjev. Nejednalo se však o muže nasazené na bojišti, ale o poradce, kteří pomáhali s obsluhou severokorejských zbraní dodaných Rusku. Především balistických raket KN-23.
Jihokorejská rozvědka NIS s odvoláním na svá zjištění uvedla, že Severokorejci se cvičí na ruských základnách a vypadá to, že skončí na ukrajinském bojišti. Na sociálních sítích se objevila videa, na kterých mají být severokorejští muži fasující ruské zbraně a uniformu. Pravost těchto videí ale není ověřena. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že v Rusku už je možná deset tisíc vojáků z KLDR.
Severní Korea nikdy v minulosti své vojáky neposlala nikam bojovat, jde tak o bezprecedentní událost. Ruský vůdce Vladimir Putin a severokorejský diktátor Kim Čong-un uzavřeli loni spojenectví, v rámci kterého KLDR posílá Rusku zbraně a munici výměnou za zlevněnou ropu, obilí a další ekonomickou pomoc.
Ruská armáda rekrutuje vojáky do války i v mnoha afrických zemích, bojují tam i Kubánci, Indové nebo Nepálci. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov na tiskové konferenci odmítl odpovědět na otázku, zda v rámci spolupráce obou zemí půjde severokorejská pěchota na ukrajinskou frontu. Řekl, že jde o vnitřní věc Ruska a dotaz je třeba směřovat na ministerstvo obrany, ne na něj.