Ruští zákonodárci se rozhodli zasáhnout proti chytrým telefonům svých vojáků. Tamní parlament nedávno přijal změnu zákona, která má vládě umožnit trestat vojáky za používání telefonů k osobním účelům. "Nošení komunikačních zařízení během služby v zóně speciální operace bude považováno za hrubý disciplinární přestupek," interpretují ustanovení vlády ruská státní média.
Nový zákon přichází poté, co ruská armáda zaznamenala na frontě rekordní ztráty. Britské ministerstvo obrany odhaduje, že počet mrtvých a těžce zraněných v červenci a srpnu přesáhne tisíc vojáků denně. S rostoucími ztrátami roste i tlak ze strany rodin vojáků, které žádají jejich návrat domů, uvádí server Politico.
Podle analytiků z Institutu pro studium války změnu zákona ostře kritizují například ruští vojenští blogeři. Ti ve svých vyjádřeních poukazují na to, že trestání vojáků za používání telefonů naruší operace na bojišti, logistiku i samotné řízení armády. "Tvrdí, že vojáci na své telefony spoléhají například při předávání souřadnic ukrajinských cílů ve snaze přivolat palbu ruských dělostřelců a pilotů dronů, při navigaci na frontě i při koordinaci jednotek," uvádí analýza amerického think-tanku.
Ruský bloger Jegor Guzenko, známý také pod pseudonymem "Třináctý", v příspěvku na Telegramu uvedl, že je na chytrých zařízeních závislá celá ruská armáda. "Ale jak to mohou kancelářské krysy pochopit a vědět? Nechme jít šmejdy z Dumy do války," píše podle deníku Independent.
Ruská armáda zákaz nepodporuje
Bývalý dělostřelecký důstojník americké armády Dan Rice, který dříve v ukrajinské armádě zastával roli poradce, považuje situaci za důkaz nedostatku ruských nástrojů k bezpečné komunikaci. "Sama ruská armáda zákaz používání mobilních telefonů na frontě neprosazuje. Setkala by se totiž s odporem veřejnosti. Takže to povolují, ačkoli vědí, že používání nezabezpečených telefonů bude mít za následek další ruská úmrtí a selhání," říká serveru Business Insider Rice, který je nyní vedoucím Americké univerzity v Kyjevě.
Odborník na obranu a plukovník americké námořní pěchoty ve výslužbě Mark Cancian uvádí, že k válečné komunikaci je ideální využívat vysoce zabezpečené vojenské systémy. Ty jsou však na rozdíl od běžných smartphonů drahé. "Toto chování nám o ruské armádě prozrazuje dvě věci. Na jedné straně se dokážou přizpůsobit okolnostem na bojišti a zvládnou využít civilní aplikace tam, kde vojenské nefungují. Na druhou stranu je ochotná riskovat odhalení svých zranitelných míst," vysvětluje expert.
Ukrajina může například určit polohu ruského vojáka prostřednictvím mobilních dat. Více telefonů používaných v určité oblasti by pak mohlo vést k odhalení důležitých stanovišť a dát Kyjevu příležitost udeřit.
K takovému incidentu došlo například na konci roku 2022, kdy Ukrajina zakročila proti ruským jednotkám shromážděným ve městě Makijivka. Vinu za úder, během kterého zemřel velký počet Rusů, dávala Moskva svým vlastním vojákům. Kyjev podle ní odhalil pozice okupantů právě díky datům.
Nedbalost stojí vojáky i život
Vojáci by podle Canciana měli při komunikaci využívat šifrování. Jde o zabezpečovací techniku, která uživatelům umožňuje udržet svou komunikaci soukromou a chránit ji před případným neoprávněným přístupem třetích stran, tedy i ukrajinské armády. I když tuto možnost okupanti mají, podle odborníka jsou údajně často nedbalí a ochranu nevyužívají.
K používání osobních telefonů dochází i mezi Ukrajinci. "Je nesmírně obtížné přimět vojáky, aby se vzdali svých telefonů. Generace mladých lidí si svůj život uspořádala kolem telefonů a spojení, které jim mohou přinést," dodává Cancian.