Útok na USA začne u sopky v Yellowstonu, říká ruský generál

Martin Novák Martin Novák
2. 4. 2015 17:00
Ruský vojenský analytik tvrdí, že jeho země se musí bránit, protože NATO se posunuje k jejím hranicím.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: YouTube

Moskva/Praha – Svérázným způsobem přispěl do debaty o současné krizi mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině ruský analytik Konstantin Sivkov.

Muž, který je podle oficiálních údajů generálplukovníkem, prvním viceprezidentem Akademie geopolitických problémů, doktorem "vojenských věd" a vojenským expertem, navrhuje atomový útok buď na sopku v národním parku Yellowstone, nebo na tektonický zlom San Andreas v Kalifornii.

Jeho úvaha se objevila na stránkách časopisu Vojensko-průmyslový kurýr pod titulkem Jaderný specnaz.

Sivkov byl v roce 2013 hostem Moskevského ekonomického fóra, nemá ale žádný vliv na rozhodování v armádě nebo Kremlu.

Opakovaně ve svých článcích zdůrazňuje, že Rusko se musí bránit, protože NATO se posunuje k jeho hranicím. Obrací se k té části Rusů, která zastává extrémně protizápadní stanoviska. V minulosti sloužil u námořního vojska.

Průzkum agentury VTSIOM z loňského října ukázal, že za největšího nepřítele jejich země považuje Spojené státy 73 procent Rusů.

"Geologové věří, že sopka Yellowstone může každou chvíli explodovat. Jsou tam známky zvýšené sopečné aktivity. Stačil by tak malý úder, aby nastala erupce. Následky by pro Spojené státy byly katastrofální – země by prostě zmizela," píše Sivkov.

Takzvaný Yellowstonský supervulkán naposledy vybuchl přibližně před 640 tisíci lety.

Úder na San Andreas by podle Sivkova vyvolal vlnu tsunami na západním pobřeží USA.

Analytik, který se nechá fotografovat a vystupuje na veřejnosti v uniformě, připisuje NATO a Američanům ty nejhorší úmysly. V předchozích textech a rozhovorech tvrdí, že USA chtějí Rusko zničit a že Rusko je na tom hůře než před půlstoletím, protože přišlo o spojence z Varšavské smlouvy.

Americké zpravodajské služby podle Sivkova spolupracují s Vatikánem.

Zmínkou o možném jaderném úderu proti USA na sebe loni upozornil ve vysílání ruské televize moderátor Jevgenij Kiseljov. Nyní je na americkém seznamu osob, kterým není povolen vstup na území Spojených států.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy