Litva kvůli obavám z Ruska zvýší obranný rozpočet o třetinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2015 22:32
"Umožní to dostat armádu na zcela novou úroveň, takže bude schopna zajistit obranu a odstrašení, a to jak sama, tak spolu se spojenci," řekl ministr obrany Juozas Olekas.
Litevská vlajka, ilustrační foto.
Litevská vlajka, ilustrační foto. | Foto: Tereza Holanová

Vilnius - Litva, vystrašená vojenskou agresivitou Ruska, dnes zveřejnila plány zvýšit v příštím roce své vojenské výdaje o třetinu, na nejvyšší úroveň od svého vstupu do Severoatlantické aliance v roce 2004. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na litevské ministerstvo obrany.

Pobaltská země nikdy neplnila nepsané alianční pravidlo vydávat dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP) na obranu, a to tím spíše, že ji v letech 2008-2010 postihla finanční krize. Ještě předloni a v předchozích letech tak na obranu utrácela jen 0,8 procenta svého HDP, což byl v členských zemích NATO druhý nejnižší podíl po Lucembursku.

Litevský postoj se změnil v loňském roce, kdy Rusko anektovalo Krym a podpořilo separatisty na východě Ukrajiny. Moskva stále popírá, že by poslala na Ukrajinu své vojáky a zbraně, jak tvrdí Kyjev a Západ.

Státní rada pro obranu dnes navrhla zvýšit vojenské výdaje v roce 2016 o 149 milionů eur (asi 4,1 miliardy Kč) na 574 milionů eur (asi 15,8 miliardy Kč), což by představovalo přibližně 1,46 procenta výkonu litevské ekonomiky.

"Umožní to dostat armádu na zcela novou úroveň, takže bude schopna zajistit obranu a odstrašení, a to jak sama, tak spolu se spojenci," řekl novinářům ministr obrany Juozas Olekas. Pokud zvýšení výdajů schválí parlament, budou využity ke zvýšení počtu vojáků, modernizaci výzbroje a k výcviku s aliančními spojenci.

Ministr se přímo nezmínil o Rusku, nicméně o ruské hrozbě litevští politici hovoří často. Litevci také pozorně sledují vojenská cvičení v nejzápadnější ruské enklávě okolo Kaliningradu.

Litva již loni a letos navýšila své obranné výdaje a politické strany slíbily, že dvouprocentního cíle dosáhnou nejpozději v roce 2020.

Česko v současnosti vynakládá na obranu asi jedno procento HDP. Ministerstvo obrany loni hospodařilo s rozpočtem ve výši 42 miliard Kč, který ani nedokázalo vyčerpat, i když podle odborníků by potřebovalo nejméně 50 miliard. Vládní koalice se zavázala, že armádní rozpočet bude v následujících letech postupně růst až na 1,4 hrubého domácího produktu (HDP) do roku 2020.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy