Ke zdravotnímu stavu opozičníka se ve středu vyjádřila ruská ombudsmanka, podle níž vězně prohlédli čtyři lékaři a neshledali u něj žádná zdravotní rizika. Protesty se konají v den, který si prezident Vladimir Putin vybral pro svůj každoroční projev před zákonodárci.
V Južno-Sachalinsku zadrželi dva aktivisty cestou na akci, v Magadanu zatkli nejméně deset lidí, demonstraci v Ulan-Ude rozehnali, v Blagověščensku zatkli pět lidí, v Kemerovu zadrželi 23 lidí, v Jekatěrinburgu nepouštějí studenty z kolejí, v Nižním Novgorodu zatkli akademika Jefima Chazanova z Ruské akademie věd, vypočítal server OVD-Info, který se specializuje se na policejní zákroky.
Se zadrženými policisté sepíší protokoly na strážnicích, přičemž je podle portálu obvykle obviní z porušení zákona o veřejných shromážděních či organizování nepovolené akce.
Policie ještě před dnešními protesty podnikala domovní prohlídky a zatýkala. Podle tiskových agentur policisté zadrželi právničku Navalného protikorupčního fondu Ljubov Sobolovou a opozičníkovu mluvčí Kiru Jarmyšovou.
100 tisíc účastníků
Navalného spolupracovníci svolali na středu demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Úřady dopředu varovaly účastníky před následky, včetně trestního postihu.
Organizátoři protestu v Moskvě nakonec nahlásili 100 000 účastníků. Úřady varovaly, že akce není povolena. Podle moskevské radnice nebylo možné akci, která má začít v 18:00 SELČ povolit, protože žádost nesplňovala podmínky stanovené zákony.
V minulosti ruské úřady tvrdě zasahovaly proti akcím na Navalného podporu. Policie při rozhánění lednových a únorových protestů zadržela celkem kolem 11 000 účastníků. Mnozí byli potrestáni pokutami anebo byli uvězněni na sedm až 14 dnů.
Ruská policie Navalného zadržela v lednu, když se vrátil z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, Moskva to popírá.
V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska. Navalnyj tvrdí, že byl odsouzen v politickém procesu a že byl potrestán za to, že si dovolil přežít Putinem nařízenou otravu.
Navalnyj také připomíná, že si má odpykat trest uložený v procesu za údajnou zpronevěru v kosmetické firmě Yves Rocher, který Evropský soud za lidská práva shledal nespravedlivým a Rusko mu mezitím vyplatilo odškodné.
Opozičník drží ve vězení hladovku na protest proti neposkytnutí lékařské péče při bolestech zad a končetin, úřady jej nechaly přepravit do vězeňské nemocnice v jiném nápravném zařízení. Jeho blízcí se obávají, aby uvěznění přežil.