Málo známá politička Dancilaová stanula v čele rumunské vlády v lednu, ale fakticky má menší výkonnou moc než předseda vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea. V podstatě právě on řídí kabinet z pozadí. Premiérem se nemohl stát kvůli pravomocnému odsouzení za volební podvody a podplácení.
"(Už není za pět minut dvanáct,) je dvanáct a my jsme naprosto nepřipravení," řekl Iohannis. "Není šance na dobrou vládu… nebo na patřičné zapojení do evropských záležitostí," dodal.
Ministr pro evropské záležitosti Victor Negrescu, který měl za úkol připravit Rumunsko na převzetí předsednictví EU, minulý týden nečekaně odstoupil. Rumunští vládní činitelé byli zjevně nespokojení s jeho prací při budování dobrých vztahů v rámci unijní exekutivy, napsala AP.
"Není jasné, kdo ve vládě jsou ti odpovědní lidé," poznamenal dále Iohannis. "Lidé, kteří by se měli zabývat předsednictvím Evropské unie, rezignovali nebo byli odvoláni," dodal.
Předseda PSD Dragnea již tato vyjádření prezidentovi vyčetl. Hlava státu podle něj prokázala Rumunsku "velkou medvědí službu".
Bukurešť je už terčem kritiky EU kvůli čistkám v justici a také kvůli snahám kontroverzně pozměnit trestní zákon, což však koncem října zarazil ústavní soud. Tyto kroky podle Bruselu podkopávají boj proti korupci v zemi.
Evropská unie má v úterý zveřejnit nejnovější zprávu hodnotící stav soudních systémů v Rumunsku a Bulharsku. Panují totiž pochybnosti týkající se justice, korupce a organizovaného zločinu v těchto zemích, jež jsou sice od roku 2017 unijními členy, ale zatím nebyly přijaty do schengenského prostoru volného pohybu.