Bukurešť - Rumunská vláda ve středu prostřednictvím mimořádného dekretu schválila kontroverzní daňovou reformu. Zahrnuje snížení daně z příjmů z 16 na deset procent. Klesnou i příspěvky na sociální zabezpečení, které budou nově odvádět pouze zaměstnanci, nikoli zaměstnavatelé. Změny kritizuje prezident země Klaus Iohannis, někteří investoři i odboráři, kteří kvůli nim protestují.
Nová pravidla začnou platit od ledna. Rumunsko se stane jediným členským státem Evropské unie, kde veškeré náklady sociálního zabezpečení ponesou zaměstnanci, napsala agentura Reuters.
Vláda přenastavila i firemní daně. Malé firmy s ročním obratem pod jeden milion eur (25,6 milionu Kč) napříště zaplatí jednoprocentní daň z obratu namísto 16 procentní daně ze zisku.
Kabinet také ztíží nadnárodním společnostem, aby své zisky vyváděly mateřským firmám do zahraničí.
Vláda vedená sociální demokracií tvrdí, že opatření omezí byrokracii, daňové úniky a zvýší příjmy rozpočtu. Kritici se domnívají, že změny jsou prováděny příliš rychle. Mohou také podle nich způsobit snížení platů zaměstnanců soukromého sektoru.
Stovky demonstrantů se ve středu shromáždily před sídlem vlády. Odbory plánují na příští týdny další protestní akce. Nespokojenost vyjádřilo již v úterý kolem 6000 lidí v jihorumunském městě Mioveni, kde má sídlo automobilka Dacia, největší rumunský exportér.