Ještě počátkem týdne znali někteří lidé v Hongkongu Li Čchien-sin pouze jako výkonnou ředitelku banky China Construction Bank International nebo jako zástupkyni ostrova v Čínské provinční politické poradenské skupině. Jak ale odhalili reportéři amerického deníku New York Times, Li Čchien-sin je také majitelkou několika luxusních bytů a zároveň dcerou Li Čan-šua, třetího nejvýše postaveného muže čínské komunistické strany.
Li podle listu patří do skupiny čínské komunistické elity - dětí a příbuzných vysoce postavených politiků, kteří mají za cíl přiblížit stále méně autonomní město blíže k pevninské Číně. Dělají pronikáním do místních společenských i finančních kruhů nebo zlepšováním obrazu rodné země například charitativní činností.
Li Zhanshu's daughter exposed.
— LO Kin-hei 羅健熙 (@lokinhei) August 13, 2020
//Relatives of three of the top four members (Xi Jinping 習近平, Li Zhanshu 粟戰書, Wang Yang 汪洋) of China's Communist Party have in recent years bought luxury homes in Hong Kong worth more than $51 million combined.//https://t.co/v8cO3PKocA
Do této skupiny patří i Čchi Čchiao-čchiao, sestra čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, která obchoduje s hongkongskými nemovitostmi od začátku 90. let.
Americký deník odhalil, že činnost čínské elity sahá ještě dál a že v posledních letech příbuzní tří ze čtyř nejvýše postavených pekingských politiků koupili luxusní nemovitosti za více než 51 milionů dolarů. To podle nezávislého serveru Taiwan News může mimo jiné vést ke zvedání cen už tak těžko dostupného bydlení.
"Budováním spojenectví a vkládáním peněz do hongkongských nemovitostí se čínští vrcholní vládci spojili s osudem města," píší New York Times.
Příbuzní beze jména
Cesta k identifikaci členů komunistické elity byla složitá. Podle magazínu Foreign Policy se politici poučili z minulých let, kdy docházelo k odhalením skutečné výše majetku jejich příbuzných. Proto pak přestali uvádět jména na smlouvách nebo, jak tomu je v popisovaném případě, se o přesném jménu svých příbuzných nikde nezmínili. Ani ve státních médiích nebo na sociálních sítích. Reportéři se nic nedozvěděli ani v rodné vesnici politika.
S vyhledáním jména a potvrzením napojení Li Čchien-sin na vrcholnou čínskou politiku redaktorům pomohly až interní dokumenty německé Deutsche Bank, která zkoumá spojení svých klientů s významnými politiky. Díky nim novináři také zjistili, jaký majetek a společnosti má na sebe napsané.
Li Čchien-sin ani banka, ve které je výkonnou ředitelkou, na dotazy amerického deníku neodpověděly.
Redaktoři také zjistili, že prominentní Číňanka vlastní několik firem, jejichž prostřednictvím nakupuje hongkongské nemovitosti. Například dům, který koupila její společnost v roce 2013, vyšel na 15 milionů dolarů (v přepočtu téměř 331 milionů korun). V té době jí bylo 30 let.
Zákon, který chrání čínské investice
Na veřejnosti se Li Čchien-sin prezentovala loni v dubnu. Stalo se tak na vernisáži výstavy, která představovala "výhody", jež by měl Hongkongu údajně přinést nový bezpečnostní zákon. Li Čchien-sin tehdy stála na pódiu se správkyní města Carrie Lamovou.
Na verzi zákona určeného pro Hongkong pracoval její otec, který ho pak pomáhal i prosadit. Od prázdnin platící norma dovoluje policii, aby tvrději trestala demonstranty, v případě soudního líčení je vydala do pevninské Číny a také udělovala sankce i tresty těm, kteří by mohli poškodit ekonomiku, a tím pádem i zájmy čínské elity.
"Členové čínské 'Rudé aristokracie' v Hongkongu velmi investují," vysvětluje profesor na Čínské univerzitě v Hongkongu Willy Lam. "Pokud město náhle ztratí svůj finanční status, nebudou tam moci ukládat své peníze," dodává pro americký deník.