Protestovali jste proti Číně? Půjčku nedostanete, přitvrzují banky v Hongkongu

Jana Václavíková Jana Václavíková
21. 7. 2020 18:25
Když nedávno jeden z prodemokratických vůdců v Hongkongu Joshua Wong obdržel na svůj účet větší sumu peněz, začala se ho banka ptát, jak k ní přišel. Nešlo o korupci? O praní špinavých peněz? Ve skutečnosti to byla část výdělku z knihy, kterou Wong letos vydal. Není ale jediným, na koho se jeho banka zaměřila poté, co Čína v červnu schválila nový bezpečnostní zákon pro Hongkong.
Posprejovaná banka HSBC v Hongkongu, kterou v lednu hlídala policie.
Posprejovaná banka HSBC v Hongkongu, kterou v lednu hlídala policie. | Foto: Reuters

"Je naprosto nepředstavitelné, jak daleko může tahle finanční cenzura zajít, hlavně pod vágně definovaným zákonem," cituje Wonga web zaměřený na finance This is money

Od té doby, co Čína přijala bezpečnostní zákon, velké mezinárodní banky působící v Hongkongu zpřísnily kontrolu svých klientů. Jde o Credit Suisse Group, Julius Baer Gruppe nebo třeba UBS Group. A také banku HSBC, což byl Wongův případ.

"Jedna věc je jistá - Peking zakročil proti disidentům v Číně tím, že kontroluje jejich účty," myslí si známá tvář protičínských protestů.

Běžnou praxí bank po celém světě je, že při přijímání nového klienta zjišťují, jestli nezastává veřejnou funkci, případně jestli nejde o příbuzného nebo obchodního partnera takové osoby. U těchto lidí, označovaných jako "politicky exponované osoby", totiž existuje větší riziko praní špinavých peněz nebo získávání financí z trestné činnosti. Banky jim proto věnují větší pozornost. 

Stejnou kontrolu provádějí i banky působící v Hongkongu, ovšem s tím rozdílem, že mezi politicky exponované osoby počítají od začátku července i ty lidi, kteří vyjádřili podporu prodemokratickému hnutí kritizujícímu Peking. Od šesti zdrojů obeznámených s činností bank to zjistila agentura Reuters.

Bankéři tak procházejí vyjádření svých klientů do médií, která poskytli v souvislosti s protičínskými protesty, ale také jejich statusy na sociálních sítích. Kontrolu provádějí až šest let do minulosti, tedy do doby, kdy probíhala takzvaná deštníková revoluce, upozorňující na rostoucí vliv Číny v oblasti.

Když banky odhalí napojení na hnutí nebo protesty, mohou klienty odmítnout nebo omezit služby, které jim běžně nabízejí. Takový člověk například nemusí dosáhnout na stejnou půjčku jako jiný obyvatel Hongkongu "bez záznamu". Podle švýcarského webu Finews by byla tato praktika v Evropě nebo Spojených státech nevídaná.

Zmrazení účtů a odebrání licence

Změna v hodnocení bank přišla 1. července s tím, jak vstoupil v Hongkongu v platnost národněbezpečnostní zákon, který navrhla a schválila čínská vláda. Obyvatelé Hongkongu kvůli němu mohou čelit trestům například proto, že vystupují proti pekingské vládě nebo že se zúčastní demonstrací. Za porušení zákona jim hrozí vydání do Číny nebo i doživotí. 

Kromě toho může nová policejní jednotka z Číny, která na dodržování zákona dohlíží, zmrazit účty podezřelých osob a zabavit jejich majetek. Na firmy může uvalit různě přísné penalizace: pokuty, pozastavení činnosti nebo zrušení oprávnění podnikat.

Banky se proto podle vyjádření některých zaměstnanců obávají o svou reputaci, pokud by byl některý z jejich klientů vyšetřován kvůli porušení zákona. Jedna z nich například krátce po zavedení zákona sestavila seznam deseti mediálně nejznámějších postav prodemokratického hnutí a porovnala ho s databází svých klientů. Když se ujistila, že její klienti na ně nemají žádné vazby, byla to podle nejmenovaného bankéře "úleva", cituje ho Reuters. 

Problémů bude přibývat

Na otázku ohledně řešení takové situace nezná odpověď ani právník napojený na demokratickou stranu Albert Ho. "Moc se toho dělat nedá, jedině ukončit všechny finanční a bankovní aktivity v Hongkongu," uvádí Ho, který každoročně pořádá vzpomínkovou akci za oběti demonstrace na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Čínská armáda tehdy krvavě potlačila protesty v Pekingu, zemřely tisíce lidí.

Sám Ho zatím žádné spory s bankou neměl. Podle jednoho z manažerů nejmenovaného investičního fondu ale bude lidí s problémy přibývat. "Myslím si, že i když dveřmi projde mírný demokrat a bude chtít investovat, budeme to po schválení tohoto zákona dlouho a těžce zvažovat," řekl.

Video: Hongkong je na pokraji občanské války, ale lidé stojí za demonstranty, říká Blahota

Konflikt je vyhrocený, policie dál stupňuje násilí proti demonstrantům. Naděje na uchování autonomie je ale silná, míní sinolog Martin Blahota. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 59 minutami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy