Rozpad Sýrie je realitou, teď se hraje o šanci na sjednocení

ČTK ČTK, BBC
6. 8. 2015 10:24
Britská BBC předpovídá, že k mnoha možným scénářům patří i vítězství rebelů, i když to může znamenat, že nad Damaškem zavlají černé prapory islamistů.
Bašár Asad nemá nad zemí kontrolu. Jakékoliv ústupky ale dlouhodobě odmítá.
Bašár Asad nemá nad zemí kontrolu. Jakékoliv ústupky ale dlouhodobě odmítá. | Foto: Reuters

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad prokázal stejně jako jeho otec Háfiz, že dokáže být v zájmu svého politického přežití nelítostný.

V květnu přiznal, že má režim problémy, ale odmávl to tvrzením, že ve válce, jakou vede Sýrie, je běžné střídání pádů a vítězství.

V televizním projevu 26. července už ale konstatoval, že armáda nemá dostatek lidí a musí v zájmu záchrany strategických míst nepříteli přenechávat některá území.

Blízkovýchodní zpravodaj BBC se domnívá, že rozpad Sýrie se blíží.

Kontrola nad třetinou země

Asad v červenci tvrdil, že povstalci mají na rozdíl od jeho armády k dispozici stále se rozšiřující podporu Saúdské Arábie, Kataru a Turecka.

Mezi jeho spojence patří Írán a libanonský Hizballáh a ti ho nyní nabádají, aby se raději některých oblastí vzdal, protože mu nedokážou pomoci tak, aby udržel kontrolu nad celou Sýrií.

Režim tak ovládá spolehlivě jenom třetinu země, byť tu nejdůležitější - velká města a pobřeží, tedy území, kde žije víc než polovina obyvatel.

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) drží polovinu území, ale většinou jde o poušť. Umírněná opozice kontroluje jižní Sýrii, Kurdové oblasti u turecké hranice, radikálové napojení na Al-Káidu, hlavně fronta An-Nusra, pak zbytek území na severu.

Země je už teď rozpadlá na pět částí a Asad je zřejmě připraven přenechat další území, aby zachránil Damašek, Homs, Hamá a pobřežní Latákíju.

Mohlo by to znamenat, že se vzdá i poloviny největšího města v zemi Aleppa, kterou armáda stále ještě kontroluje. Neudrží možná ani Dará na jihu a někteří se domnívají, že přijde i o středosyrský Homs.

Čeká tedy Sýrii rozpad na pět nesourodých částí a složitá a nestabilní existence? Rozpad není budoucností, ale už realitou. Otázkou je pouze, zda je možné Sýrii znovu sjednotit.

Konflikt může trvat generace

Zmocněnec OSN Staffan de Mistura vyjednával v Sýrii dva měsíce a minulý měsíc informoval Radu bezpečnosti OSN, že existuje nebezpečí, že Sýrii čeká dlouhý konflikt, který bude trvat generace, a že s každým měsícem dalších bojů se naděje na jednotnou Sýrii vzdaluje.

De Mistura přiznal, že je třeba se chopit i té nejvzdálenější šance na politické řešení, byť by to mělo znamenat vojenské vítězství těch, kdo mají převahu nyní.

Zatímco Asad bojuje o přežití, radikálové jsou na vítězném tažení. USA, Saúdští Arabové, Turci a Katařané jim dodávají rakety a množství peněz.

K mnoha možným scénářům patří i vítězství rebelů, i když právě to si USA nikdy nepřály a i když to může znamenat, že nad Damaškem zavlají černé prapory islamistů.

Mírový proces může začít ve chvíli, kdy bude opozice vážně ohrožovat enklávy režimu. Případné dohody by se muselo zúčastnit čtyři až pět hráčů - režim, islamisté "ze severu", umírněná opozice "z jihu", Kurdové a možná také nějaká forma federální správy. Museli by se shodnout na vytlačení IS z jeho bašt na východě s pomocí Západu.

Pomůže k míru Írán?

Na ujednání by mohl přistoupit také Írán, což by udrželo ve hře státní struktury. Teheránu by to zajistilo strategické investice, ovšem Asad a jeho lidé by byli vyloučeni, což by "zařídil" Írán.

"Neumím si představit žádné řešení s dlouhodobým přežitím Asada. To ale neznamená, že se nebude zoufale snažit udržet se u moci, i když ho Írán a Rusko už budou chtít dostat z kola ven. Ale končí zde jedna etapa a něco se musí změnit. Asadovi už v klobouku nezbyli žádní další králíci," řekl BBC nejmenovaný diplomat dobře obeznámený se situací.

Když se Asad ujal po otcově smrti v roce 2000 moci, sliboval rozsáhlé reformy, ale tehdejší damašské jaro trvalo jenom krátce, protože je zabrzdila stará garda Háfize Asada.

Bašárovi bude v září 50 let, vystudoval oční lékařství a s jeho politickou kariérou se nepočítalo, dokud se při autonehodě v roce 1994 nezabil jeho starší bratr Basil. Bašár nastoupil do vojenské akademie, z níž v roce 1999 vyšel jako plukovník. V posledním roce otcova vládnutí se zasazoval o modernizaci a zavedení internetu. Začal vystupovat proti korupci, což údajně přivedlo před soud několik prominentů.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

Další zprávy