Při náletech spojenců proti IS už zemřely stovky civilistů

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
3. 8. 2015 17:10
Tvrdí to zpráva publikovaná v rámci nezávislého projektu Airwars, který vzdušné údery Američany vedené koalice států na Blízkém východě monitoruje.
Ilustrační záběr ze Sýrie. Provincie Idlíb.
Ilustrační záběr ze Sýrie. Provincie Idlíb. | Foto: (c) MSF - supported hospital staff in Syria

Washington - Při náletech na pozice radikálů Islámského státu (IS) v Sýrii a Iráku, které mezinárodní koalice spustila před rokem, už zemřely stovky civilistů.

Tvrdí to alespoň zpráva publikovaná v rámci nezávislého projektu Airwars, který vzdušné údery na Blízkém východě monitoruje.

Koalice vedená Spojenými státy se k informaci zatím nijak nevyjádřila. Nezávislá skupina ale připomíná, že koalice identifikovala jen několik málo desítek podezřelých případů a Washington se až dosud doznal de facto pouze ke dvěma civilním obětem.

"USA skutečně zavedly přísná pravidla a postupy, aby se minimalizovaly civilní škody," podotkl v květnu výkonný ředitel amerického uskupení Centrum pro civilisty v konfliktu Federico Borello. "Bez bojových jednotek na zemi je ale těžké posoudit, jak úspěšná tato strategie byla," cituje ho server The New York Times.

"V tomto kontextu nedává současný postoj koalice – to znamená popírání úmrtí na straně civilistů – takřka žádný smysl. Navíc tím riskuje, že Islámský stát a další ozbrojenci získají mocný nástroj pro svou propagandu,“ podotýká zpráva monitorovací skupiny Airwars.

5800 vzdušných zásahů

Airwars, sdružující nezávislé novináře, se blíže podívala na 57 z celkového počtu asi 5800 vzdušných úderů a napočítala nejméně 459 zabitých civilistů. V těchto případech přitom vycházela vždy nejméně ze dvou "obecně důvěryhodných" zdrojů, mnohdy měla k dispozici i fotografie či videozáznam, uvedla agentura AP.

V dalších asi pěti desítkách případů zabití pak mohlo podle sdružení jít o smrt následkem tzv. "přátelské palby".

Nezávislá skupina počty obětí zkoumala na základě zpráv z místních médií a sociálních sítí, procházela fotografie a videa a zapojila i informace od různých monitorovacích skupin působících přímo v regionu.

"Takřka všechna tvrzení ohledně údajného úmrtí civilistů následkem koaličních úderů se objevují do 24 hodin - často spolu s obrázky hlášených obětí," dodává zpráva Airwars.

Uskupení zároveň přiznává, že ověřit počty obětí v oblastech, které spadají pod kontrolu islamistů, je velmi obtížné.

AP nicméně připomíná, že i další nezávislé organizace předkládají mnohem vyšší statistiky civilních obětí, než prezentuje sama koalice. Například v Londýně sídlící organizace Syrská observatoř pro lidská práva informovala nejméně o 173 civilních obětech náletů - včetně dětí.

Nálety už usmrtily desetitisíce radikálů

Nedávno se na povrch dostaly informace ohledně útoku na odlehlou vesničku Bir Mahli, kde podle aktivistů zemřelo přes 60 lidí – rovněž včetně žen a dětí. Podle armády se sice nálety poblíž syrského města Kobani skutečně uskutečnily, všechny oběti ale údajně byly bojovníky IS.

Washington na začátku června oznámil, že pomocí náletů už koalice zabila přes 10 000 radikálů Islámského státu. Nynější odhady hovoří až o 13 tisících.

Přední důstojník amerického letectva na Blízkém východě John Hesterman následně doplnil, že měsíčně se z bitevního pole daří "odstranit" přes tisíc nepřátelských bojovníků.

Vzdušné údery v Iráku USA spustily loni 8. srpna, v Sýrii pak o měsíc a půl později - 23. září.

Foto: Airwars/B.Simon
 

Právě se děje

před 9 minutami

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy