Krize v Rakousku: Prezident odvolal ministra vnitra, Kurze čeká v pondělí hlasování

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2019 15:43
Rakouský prezident Alexander Van der Bellen v úterý na žádost lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze odvolal z funkce ministra vnitra Herberta Kickla ze strany svobodných (FPÖ). Prezident to oznámil po setkání se šéfem vlády.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz. | Foto: Reuters

Van der Bellen rovněž potvrdil, že Kurz ho informoval o žádosti dalších ministrů za FPÖ o zproštění vládních funkcí. Jejich posty obsadí experti, uvedl prezident. Netýká se to pouze ministryně zahraničí Karin Kneisslové, která FPÖ zastupuje v kabinetu jako nestranice a která podle prezidenta ve funkci zůstává.

Tento krok znamená, že v Kurzově vládě nicméně zůstává její šéf a také ministři z jeho lidové strany. Vicekancléř Heinz-Christian Strache (FPÖ), jehož korupční aféra rakouskou vládní krizi rozpoutala a který svůj odchod ohlásil o víkendu, požádal o zproštění funkcí písemně v pondělí.

Podle hlavy rakouského státu je samozřejmé, že uvolněné vládní posty "nyní budou obsazeny bezúhonnými expertkami a experty". Prezident ujistil, že každý jednotlivý návrh osobně zváží.

FPÖ stáhla své ministry z Kurzovy vlády poté, co kancléř v pondělí oznámil, že navrhne Kicklovo odvolání. Dnešní potvrzení těchto skutečností se podle rakouských médií očekávalo. Zcela novou informací je pouze to, že v kabinetu, který má alpskou republiku dovést k předčasným volbám, zůstane i po stažení FPÖ šéfka diplomacie Kneisslová.

Ještě večer by měl Kurz podle deníku Der Standard navrhnout Van der Bellenovi jména nových ministrů. Podle agentury APA by mohli být jmenováni ve středu. FPÖ v tu chvíli opustí vedení resortů vnitra, obrany, infrastruktury a sociálních věcí a také úřad vicekancléře.

Co čeká Kurze?

Rakouská vládní koalice se rozpadla po pátečním zveřejnění videa z roku 2017, které zachycuje pozdějšího vicekancléře Stracheho, jak v rozhovoru s údajnou neteří ruského oligarchy slibuje rakouské státní zakázky výměnou za pomoc pro svou stranu v předvolební kampani.

Původně se zdálo, že by kabinet složený ze zástupců obou dosavadních koaličních stran mohl Rakousku vládnout až do předčasných voleb, které se pravděpodobně uskuteční v září. Vládní krizi však prohloubil Kurzův požadavek na odchod Kickla z vlády. Kickl byl v době pořízení videa v FPÖ zodpovědný za finance a podle Kurze není možné, aby během vyšetřování skandálu stál v čele ministerstva vnitra.

Ani Kurz svou pozici nemá jistou. Opozice žádá demisi celé jeho vlády a menší opoziční strana navrhuje vyslovení nedůvěry Kurzovi. Poslanci Národní rady by o návrhu měli jednat v pondělí. FPÖ a opoziční sociální demokraté (SPÖ) se zatím jasně nevyjádřili, jak se k návrhu postaví.

Kickl v úterý řekl, že jeho strana návrh podpoří, a naznačil, že svobodní budou hlasovat proti Kurzovi. Později ale FPÖ vydala prohlášení, že o tom, zda podpoří návrh na vyslovení nedůvěry kancléři, ještě nerozhodla.

Největší opoziční formace, Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ), dala najevo, že vyslovení nedůvěry Kurzovi pro ni není prioritou a že by dala přednost tomu, aby lidovecký kancléř odešel dobrovolně a v Rakousku vznikla úřednická vláda.

"Chceme, aby celá přechodná vláda sestávala z expertů, protože věříme, že pouze takové řešení může přinést důvěru a stabilitu v této obtížné fázi," řekl mluvčí šéfky SPÖ Pamely Rendiové-Wagnerové. Odborník by měl podle SPÖ stanout i v čele kabinetu.

 

Právě se děje

Další zprávy