Rozhovor z obléhaného Luhansku: Místní nevěří nikomu

Jiří Just Jiří Just
22. 7. 2014 20:14
Území ovládané takzvanými "lidovými republikami" se za posledních několik týdnů zmenšilo o třetinu.
Proruský separatista na check-pointu v Luhansku.
Proruský separatista na check-pointu v Luhansku. | Foto: Reuters

Doněck - Ukrajinská armáda pomalu, ale jistě drtí proruské separatisty na východě země.

Území v Doněcké a Luhanské oblasti, které ovládají takzvané "lidové republiky", se za posledních několik týdnů zmenšilo o třetinu.

Ukrajinská vlajka vlaje nad někdejší baštou teroristů Slavjanskem, vládní síly obkličují obě metropole regionu - milionový Doněck i zhruba poloviční Luhansk. Krvavé boje se už vedou na jejich předměstích.

Online deník Aktualně.cz exkluzivně hovořil s obyvatelkou Luhansku Innou, která popsala nejen situaci ve městě, ale i to, jak místní vnímají proruské separatisty a současnou ukrajinskou vládu.

"Jen mějte na paměti, že za každé slovo mě můžou unést. Vím o hodně případech, kdy lidi zmizeli nebo museli odjet, protože byli za svůj postoj pronásledováni separatisty," řekla před začátkem rozhovoru.

Aktuálně.cz: Jaká je aktuální situace v Luhansku?

Velmi napjatá a každý den se vyostřuje. Hodně obyvatel Luhansku a Luhanské oblasti opustilo své domovy, ale zároveň mnoho lidí ve městě zůstává v naději, že se současná situace, kterou mnozí prostě nazývají válkou, vyřeší.

A.cz: Jak je to s jídlem, vodou a elektřinou?

Zatím nepociťujeme ostrý nedostatek potravin, ale den ode dne jsou regály v obchodech prázdnější. Některé supermarkety už majitelé zavřeli, proto je situace s potravinami napjatá.

Také s elektřinou není vše v pořádku. Pokud dříve proud vypínali pouze v ostřelovaných čtvrtích, minulý víkend nebyla v celém městě zhruba 10 hodin. Stejně dlouho netekla voda.

A.cz: Jak obyvatelé města vnímají separatisty? Stále je podporují?

Absolutní většina obyvatel Luhansku ozbrojence z takzvané "Luhanské lidové republiky" nejenže nepodporuje, ale dokonce si přeje, aby byli co nejrychleji vyhlazeni.

Foto: Reuters

Dokonce i lidé, kteří takzvanou domobranu dříve podporovali, začínají chápat, že to jsou zločinecké bojůvky, jejichž cílem je rozpoutání konfliktu na Ukrajině, a nikoliv ochrana obyvatelstva před neexistujícím ukrajinským fašismem, banderovci a dalšími vymyšlenými - a lidem vnucenými - "strašidly".

Jsou i tací, kteří stále věří, že separatisté mají mírné záměry, ale to jsou spíš oběti vlivu ruských médií, která neustále šíří dezinformace o situaci na východě Ukrajiny.

V Luhansku jsou zablokovány všechny ukrajinské zdroje informací, včetně televizních kanálů. Zprávy tak mohou lidé čerpat pouze z internetu nebo výlučně z ruských kanálů. Ale takových lidí je málo.

A.cz: Ukrajinská média uvádějí, že luhanští separatisté často ostřelují obytné domy a dopouštějí se jiných zločinů proti civilistům. Jak to vidíte na místě?

Podle mého názoru to je pravda. Ozbrojenci skutečně ostřelují obytné čtvrtě, aby diskreditovali ukrajinskou armádu a vyvolali odpor obyvatel. Na tyto provokace ale většina lidí nereaguje, anebo jsou přesvědčeni, že armáda nemá s ostřelováním civilní infrastruktury nic společného.

Celé město je ostřelováno už několik týdnů. Dvacátého července byla ostřelována centrální část města, ještě před tím se cílem staly periférie Luhansku. Granáty na nás dopadají každý den. Armáda do města nevstoupila, zatím ho kontrolují teroristé.

Pokud by za ostřelováním stála armáda nebo jednotky diverzantů, bylo by zvláštní, že nebylo zasaženo žádné místo, kde sídlí teroristé - radnice nebo budova tajné služby (SBU). To je přeci absurdní.

Příslušníci ultrapravicového hnutí Pravý sektor před ukrajinskými ministerstvem obrany.
Příslušníci ultrapravicového hnutí Pravý sektor před ukrajinskými ministerstvem obrany. | Foto: Reuters

A.cz: Jak se obyvatelé staví k současné ukrajinské vládě? Nebojí se Pravého sektoru?

Pokud si dříve Pravý sektor někteří obyvatelé Luhansku - vzhledem k nedostatku informací a masivnímu zastrašování - spojovali s fašismem, nyní už jsou zastrašováním ukrutnými banderovci a fašisty z Pravého sektoru natolik unaveni, že to vnímají podrážděně nebo s humorem.

Ukrajinské vládě místní stále nedůvěřují. Málo lidí věří, že výměna režimu kardinálně změní jejich životní úroveň. Je nutné také vzít v potaz, že obyvatelé Luhansku vůbec nemohli v květnu hlasovat, protože během prezidentských voleb se neotevřela jediná volební místnost.

A.cz: Hovoří ve městě o katastrofě malajsijského boeingu a o tom, kdo za ní může stát?

Samozřejmě. Většina lidí si myslí, že ho sestřelili teroristé.

Důkazem je video ruského kanálu LifeNews, ve kterém se tvrdí, že nad Torezem bylo zlikvidováno ukrajinské letadlo. Doněčtí separatisté se tím chlubili, než si uvědomili, že to je civilní dopravní stroj.

Během protiteroristické operace separatisté sestěhovali ukrajinská letadla a území, na němž došlo ke katastrofě, zcela kontrolují. Nyní na místě nehody aktivně brání vyšetřování vedenému OBSE, což je pro mnohé dalším důkazem, že za tragédií stojí teroristé.

 

Právě se děje

Další zprávy