Tragédie letu MH17 Putina a separatisty ještě více zatvrdí

Martin Novák Martin Novák
21. 7. 2014 5:00
Analýza: Ruský prezident nepřipustí na Ukrajině takový konec konfliktu, který by se dal vykládat jako jeho porážka.
Ukrajinská armáda v neděli dobyla Rybižne a pronikla do Severodoněcka.
Ukrajinská armáda v neděli dobyla Rybižne a pronikla do Severodoněcka. | Foto: Aktuálně.cz

Analýza – 298 lidí na palubě letounu Malaysia Airlines se stalo obětí války, se kterou neměli nic společného. Ani jejich tragédie ale nepovede k rychlému ukončení konfliktu.

Jestliže ještě v pátek řada komentátorů, analytiků a politiků doufala, že ruský prezident Vladimir Putin a proruští separatisté začnou pod mezinárodním tlakem "couvat" a vážně jednat s Kyjevem, vývoj posledních hodin tomu nenasvědčuje.

Putin obvinil z pádu letadla Ukrajinu, protože se to stalo na jejím území. Podle ukrajinské rozvědky dál pokračují přesuny mužů a zbraní přes ruskou hranici na Ukrajinu. Povstalci zuřivě bojují v Luhansku a na dalších místech.

Představitelé takzvané Doněcké lidové republiky dělají na místě neštěstí problémy záchranářům. A jak ukazuje odposlech jejich hovorů, snaží se na přání Moskvy zajistit černé skříňky, aby se k nim zatím nedostal nikdo další.

Evropské unii a USA sílí volání po dalším zpřísnění sankcí, Nizozemci si zoufají nad tím, jak je s ostatky jejich 193 spoluobčanů v místě dopadu trosek nakládáno (až po dvou dnech je naložili v pytlích do chladicích vozů speciálních vlaků).

Moskva vyzývá k příměří a zároveň zásobuje povstalce zbraněmi i vojáky. Jak premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj, tak jeden z nejdůležitějších vůdců ozbrojených separatistů - Igor Strelkov - jsou občany Ruska.

Jestliže se plně prokáže vina separatistů za sestřelení boeingu technikou, kterou dodalo Rusko a kterou obsluhoval ruský personál, bude Moskva diplomaticky v nezáviděníhodné situaci (dokonce i poslanec za ČSSD Stanislav Huml, který o ukrajinské straně hovoří jako o "kyjevské juntě", na Facebooku připustil, že malajsijský letoun zřejmě přeci jen sestřelili separatisté).

"Moskva, bez ohledu na různá prohlášení jejích představitelů, je ve světě považována za hlavního sponzora a ochránce rebelů. (...) Fotografie mrtvých dětí z letadla už plní internet a televize celého světa. Tato hrůza nebude jen tak zapomenuta," napsal v ruském deníku Kommersant nezávislý novinář Konstantin Eggert.

Vladimir Putin investoval do konfliktu na Ukrajině hodně. Nejde ani tak o peníze a zbraně, ale o politický kapitál. Snaží se nové ukrajinské vládě ztížit život poté, co padl jemu nakloněný prezident Viktor Janukovyč a hrozí tak "nebezpečí", že se Ukrajina bude orientovat na Západ.

Ruská média - hlavně vlivné televizní kanály - konflikt prezentují jako boj o záchranu ruskojazyčného či etnicky ruského obyvatelstva na východě Ukrajiny.

Vlak s ostatky většiny obětí.
Vlak s ostatky většiny obětí. | Foto: Reuters

Je nepravděpodobné, že by Putin připustil nějaký výsledek války, který by se dal vykládat jako porážka jeho politiky. Pokud nyní přeruší rebelům pomoc a odsoudí je tím k vojenské porážce, bude to i jeho prohra.

A jak šéf Kremlu doma vysvětlí, že on - prezident největší země světa - prohrál?

Namísto příměří a ústupků tak mohou Moskva i ozbrojenci Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky reagovat přesně opačně. Větší zatvrzelostí a odhodláním nekapitulovat na východní Ukrajině.

Foto: Aktuálně.cz

Válka tak může ještě více nabrat na obrátkách. I kvůli tomu, že ukrajinská armáda v posledních dvou týdnech dosáhla úspěchů, zjevně si více věří a příměří v této fázi evidentně není v zájmu Kyjeva.

Po dobytí Slavjansku a Kramatorsku ovládla armáda v neděli Rybižne a pronikla do Severodoněcka (viz mapa v úvodu analýzy). Z rukou povstalců se snaží vyrvat půlmilionový Luhansk. Území ovládané separatisty se sice pomalu, ale přeci jen zmenšuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy