Tragédie letu MH17 Putina a separatisty ještě více zatvrdí

Martin Novák Martin Novák
21. 7. 2014 5:00
Analýza: Ruský prezident nepřipustí na Ukrajině takový konec konfliktu, který by se dal vykládat jako jeho porážka.
Ukrajinská armáda v neděli dobyla Rybižne a pronikla do Severodoněcka.
Ukrajinská armáda v neděli dobyla Rybižne a pronikla do Severodoněcka. | Foto: Aktuálně.cz

Analýza – 298 lidí na palubě letounu Malaysia Airlines se stalo obětí války, se kterou neměli nic společného. Ani jejich tragédie ale nepovede k rychlému ukončení konfliktu.

Jestliže ještě v pátek řada komentátorů, analytiků a politiků doufala, že ruský prezident Vladimir Putin a proruští separatisté začnou pod mezinárodním tlakem "couvat" a vážně jednat s Kyjevem, vývoj posledních hodin tomu nenasvědčuje.

Putin obvinil z pádu letadla Ukrajinu, protože se to stalo na jejím území. Podle ukrajinské rozvědky dál pokračují přesuny mužů a zbraní přes ruskou hranici na Ukrajinu. Povstalci zuřivě bojují v Luhansku a na dalších místech.

Představitelé takzvané Doněcké lidové republiky dělají na místě neštěstí problémy záchranářům. A jak ukazuje odposlech jejich hovorů, snaží se na přání Moskvy zajistit černé skříňky, aby se k nim zatím nedostal nikdo další.

Evropské unii a USA sílí volání po dalším zpřísnění sankcí, Nizozemci si zoufají nad tím, jak je s ostatky jejich 193 spoluobčanů v místě dopadu trosek nakládáno (až po dvou dnech je naložili v pytlích do chladicích vozů speciálních vlaků).

Moskva vyzývá k příměří a zároveň zásobuje povstalce zbraněmi i vojáky. Jak premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj, tak jeden z nejdůležitějších vůdců ozbrojených separatistů - Igor Strelkov - jsou občany Ruska.

Jestliže se plně prokáže vina separatistů za sestřelení boeingu technikou, kterou dodalo Rusko a kterou obsluhoval ruský personál, bude Moskva diplomaticky v nezáviděníhodné situaci (dokonce i poslanec za ČSSD Stanislav Huml, který o ukrajinské straně hovoří jako o "kyjevské juntě", na Facebooku připustil, že malajsijský letoun zřejmě přeci jen sestřelili separatisté).

"Moskva, bez ohledu na různá prohlášení jejích představitelů, je ve světě považována za hlavního sponzora a ochránce rebelů. (...) Fotografie mrtvých dětí z letadla už plní internet a televize celého světa. Tato hrůza nebude jen tak zapomenuta," napsal v ruském deníku Kommersant nezávislý novinář Konstantin Eggert.

Vladimir Putin investoval do konfliktu na Ukrajině hodně. Nejde ani tak o peníze a zbraně, ale o politický kapitál. Snaží se nové ukrajinské vládě ztížit život poté, co padl jemu nakloněný prezident Viktor Janukovyč a hrozí tak "nebezpečí", že se Ukrajina bude orientovat na Západ.

Ruská média - hlavně vlivné televizní kanály - konflikt prezentují jako boj o záchranu ruskojazyčného či etnicky ruského obyvatelstva na východě Ukrajiny.

Vlak s ostatky většiny obětí.
Vlak s ostatky většiny obětí. | Foto: Reuters

Je nepravděpodobné, že by Putin připustil nějaký výsledek války, který by se dal vykládat jako porážka jeho politiky. Pokud nyní přeruší rebelům pomoc a odsoudí je tím k vojenské porážce, bude to i jeho prohra.

A jak šéf Kremlu doma vysvětlí, že on - prezident největší země světa - prohrál?

Namísto příměří a ústupků tak mohou Moskva i ozbrojenci Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky reagovat přesně opačně. Větší zatvrzelostí a odhodláním nekapitulovat na východní Ukrajině.

Foto: Aktuálně.cz

Válka tak může ještě více nabrat na obrátkách. I kvůli tomu, že ukrajinská armáda v posledních dvou týdnech dosáhla úspěchů, zjevně si více věří a příměří v této fázi evidentně není v zájmu Kyjeva.

Po dobytí Slavjansku a Kramatorsku ovládla armáda v neděli Rybižne a pronikla do Severodoněcka (viz mapa v úvodu analýzy). Z rukou povstalců se snaží vyrvat půlmilionový Luhansk. Území ovládané separatisty se sice pomalu, ale přeci jen zmenšuje.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy