Živě: USA nemají důkazy o přímém vlivu Ruska na pád MH17

Živě
Úterní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Místo zřícení MH17.
Místo zřícení MH17. | Foto: Reuters

Kyjev - Na Rusko zřejmě dopadnou další sankce Evropské unie.

"Požádali jsme Evropskou komisi, aby přišla s návrhy," řekl při odchodu z jednání ministrů zahraničí osmadvacítky šéf nizozemské diplomacie Frans Timmermans.

Spekuluje se o oblastech, jako jsou finanční služby, obrana či moderní technologie využitelné v energetice.

Z Moskvy mezitím zaznělo prohlášení, že země musí posílit svou vojenskou moc. Podle prezidenta Vladimira Putina jde o reakci na "aktivizaci NATO ve východní Evropě".

Ten rovněž po zasedání Bezpečnostní rady prohlásil, že Moskva udělá vše pro to, aby přiměla povstalce na Ukrajině k maximální spolupráci při vyšetřování okolností neštěstí letu MH17.

Úterní vývoj kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:56

Americké zpravodajské služby nemají žádné důkazy o přímém zapojení Ruska do čtvrtečního pádu malajsijského letadla na východě Ukrajiny. Nejpravděpodobnější ale je, že letadlo sestřelili "omylem" proruští povstalci. Řekli to novinářům činitelé výzvědných služeb pod podmínkou, že nebudou jmenováni.

20:22

Sebevražedný atentátník údajně v noci na úterý zaútočil s autem plným výbušnin na armádní post v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. S odvoláním na armádní zdroje to oznámil ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk. O následcích útoku, který je první sebevražednou akcí od jarního začátku proruského povstání na východě Ukrajiny, nejsou zatím žádné další informace.

19:29

Ukrajinské ministerstvo vnitra zahájilo trestní stíhání dvou prominentních Rusů - ministra obrany Sergeje Šojga a prokremelského oligarchy Konstantina Malofejeva. Jsou podezřelí z pomoci teroristům, jak Kyjev říká ozbrojeným separatistům na východě Ukrajiny. Oznámil to ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov

19:21

Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová uvedla, že pokročí přípravy, aby sankce mohly příště cílit také na firmy a osoby aktivně podporující ruské činitele odpovědné za anexi Krymu a destabilizaci Ukrajiny.

19:16

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek rozeslal své vyjádření k jednání ministrů EU. "Požadujeme důstojné zacházení s ostatky obětí a stálý přístup na místo katastrofy mezinárodním expertům, aby mohlo proběhnout řádné nezávislé vyšetřování," přiblížil jednu z podmínek EU ministr Zaorálek.

"Všichni, kteří nesou, zodpovědnost by měli z této katastrofy vyvodit závěr. I Rusko by mělo zvažovat svou odpovědnost za vývoj na východní Ukrajině," dodal na adresu Ruské federace ministr Zaorálek.

Foto: CPA Eduard Erben
18:47

Rusko ministři zahraničí EU opět vyzvali, aby aktivně působilo na proruské separatisty tak, aby mohla být událost vyšetřena.

Moskva by také měla zastavit zesilující proud zbraní, vybavení a bojovníků ze svého území na Ukrajinu s cílem rychlého uklidnění konfliktu. A ministři dnes Rusko opět vyzvali ke stažení vojáků od ukrajinské hranice

18:32

Ministři Evropské unie v první řadě adresovali separatistickým skupinám na východě Ukrajiny výzvu k zajištění plného, okamžitého a bezpečného přístupu na místo čtvrtečního pádu malajsijského letounu kvůli vyšetřování tragédie i kvůli citlivému a profesionálnímu zacházení s ostatky obětí.

Lidé "přímo i nepřímo odpovědní" za zřícení letadla, v němž zemřelo všech 298 osob na palubě, se musí podle ministrů zodpovídat a všechny země by při tom měly spolupracovat.

"Jsem šťastný z toho, kolik mých kolegů dnes vyjádřilo solidaritu a podporu obětem a jejich blízkým," poznamenal nizozemský ministr.

Foto: Aktuálně.cz
18:25

Další informace k možným sankcí vůči Rusku: "Přesné zpracování má v rukou komise," podotkl také český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Do konce týdne se podle něj vyjasní, zda bude muset být případně svolán mimořádný summit Evropské unie.

17:27

Ve čtvrtek podle Timmermanse také diplomaté dostanou k posouzení první seznam jmen, které by měly být zařazeny na sankční seznam podle nových rozšířených kritérií.

Na těchto se v pátek shodli diplomaté členských zemí na základě požadavku summitu EU z minulého týdne tak, aby se sankce nyní mohly týkat také firem, které svou činností podkopávají suverenitu a územní celistvost Ukrajiny.

Dosud se podobné sankce - které znamenají zmrazení majetku a zákaz cest - mohly týkat jen fyzických osob.

17:11

Ministři zahraničí EU přijali "jednomyslné" rozhodnutí o rozšíření sankcí vůči Rusku.

"Požádali jsme Evropskou komisi, aby přišla s návrhy," řekl při odchodu z jednání šéf nizozemské diplomacie Frans Timmermans.

Spekuluje se o oblastech, jako jsou finanční služby, obrana či moderní technologie využitelné v energetice.

16:45

O posilování stavů vojsk hovořil dnes na summitu východoevropských států NATO ve Varšavě i polský prezident Bronislaw Komorowski.

"NATO se musí vrátit k principu účinného garantování kolektivní bezpečnosti svých členů. Je nutné posílit východní hranici Aliance," prohlásil na zasedání, jehož se účastní i český prezident Miloš Zeman.

Foto: Reuters
16:41

Už na konci srpna by státní investor mohl představit plán na restrukturalizaci společnosti Malaysian Airlines, která v průběhu pěti měsíců přišla o dvě letadla. V březnu zmizel let MH370 a v červenci byl nad východní Ukrajinou sestřelen let MH17.

16:20

Úterní boje se soustředily zejména na okolí měst Severodoněck a Lysyčansk poblíž Luhansku.

Podle bezpečnostního úředníka citovaného agenturou Reuters armáda postupně utužuje sevření kolem luhanských rebelů.

Ukrajinským vojákům postup stěžuje fakt, že se zavázali ve městech nepoužívat letecké údery a dělostřelectvo.

15:40

Vlády EU dnes prodiskutují seznam dalších možných subjektů, na které by měly zacílit protiruské sankce. Nejmenovaný diplomat nicméně agentuře Reuters sdělil, že Brusel žádné rozhodnutí nepřijme.

"Evropská komise navrhne nová jména k prodiskutování ve čtvrtek,“ uvedl.

Foto: Thinkstock
15:31

Evropská unie zřídila poradní misi pro civilní reformy bezpečnostního sektoru na Ukrajině (EUAM Ukraine). Velitelství civilní mise by mělo být vybudováno v Kyjevě.

"Bude poskytovat strategické poradenství pro rozvoj efektivních, udržitelných a odpovědných bezpečnostních služeb, které přispívají k posílení vlády práva na Ukrajině ve prospěch všech občanů Ukrajiny napříč zemí,“ uvedla šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová.

Foto: Repro: EK
15:20

Další eskalace ukrajinské krize spojená s protiruskými sankcemi přijatými západními zeměmi by mohla Rusy stát pětinu jejich příjmů. Agentuře ITAR-TASS to řekl bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin.

Podle něj by se Moskva měla vyhnout vojenské intervenci ve východní Ukrajině, která by mohla znamenat "nekontrolovatelná rizika v ekonomické, vojenské a politické sféře“.

14:37

Rusko podle prezidenta Putina přísně dodržuje normy mezinárodního práva a očekává, že ostatní země, sdružení zemí a vojensko-politické aliance budou respektovat zákonné národní zájmy Ruska.

"Sporné otázky je třeba řešit diplomatickou cestou, jednáním. Nikdo se do našich vnitřních věcí vměšovat nebude," uvedl v projevu ruský prezident.

14:28

Ukrajina není - navzdory několikatýdenním snahám - schopna uzavřít hranice s Ruskem. Jak podle serveru Ukrinform přiznal mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko, na třech místech přes ni stále proudí ozbrojenci, kteří následně bojují po boku separatistů.

14:20

Boje ve východoukrajinském Luhansku si za posledních 24 hodin vyžádaly životy pěti civilistů, zraněno bylo dalších 16 lidí, uvedla s odkazem na prohlášení městské rady agentura ITAR-TASS.

Zároveň byly podle jejích informací zničeny přes dvě desítky domů. Ostřelování údajně cílilo na čtyři městské části, přes 20 000 lidí ve třech z nich je bez elektřiny, dalších 7000 osob bylo odříznuto od vody a plynu.

14:10

OBSE rozhodla o šestiměsíčním prodloužení mandátu monitorovací mise na Ukrajině. Místo letošního září by tak měla nově trvat až do března 2015. Organizace o tom informovala na svém webu.

14:06

Oblast, kam dopadly trosky malajsijského letounu, je podle expertů stále příliš nebezpečná. Podívejte se do galerie, jak to na místě vypadá.

14:04

"Co se ve skutečnosti děje? Skupina vojsk NATO na území východoevropských států se demonstrativně posiluje, a to i v oblasti Černého a Baltského moře," řekl ruský prezident.

Rusko podle něj "adekvátně" odpoví na přibližování vojenské infrastruktury Aliance k ruským hranicím. "Protiraketová obrana je útočný systém rozmístěný na periferii," řekl šéf Kremlu.

Foto: Reuters
13:59

Rusko musí posílit svou vojenskou moc v reakci na aktivizaci NATO ve východní Evropě, řekl dnes Vladimir Putin.

Alianční armády ve východní Evropě se podle něj "demonstrativně posilují" a Rusko musí příslušně reagovat. Neponechá bez povšimnutí rozmístění prvků americké protiraketové obrany a růst zásob vysoce přesných strategických zbraní.

13:52

Rusko podle prezidenta Vladimira Putina udělá vše pro to, aby přimělo povstalce k maximální spolupráci při vyšetřování okolností neštěstí letu MH17, napsala agentura Reuters.

Foto: Reuters
13:42

Za posledních 24 hodin zemřelo v bojích na východě země 13 ukrajinských vojáků. S odvoláním na mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka to uvedla agentura Interfax-Ukrajina.

13:32

Do Ruska od začátku dubna přišlo a zůstalo více než 515 000 lidí z jihovýchodní Ukrajiny, uvedla agentura ITAR-TASS s tím, že čtyři pětiny z nich zůstávají v blízkosti hranic.

"Tito přicházející lidé jsou de facto uprchlíci, přestože ne pokaždé žádají o tento status,“ řekl šéf ruské Federální migrační služby Konstantin Romodanovskij.

13:20

První těla obětí z MH17 zpátky do Nizozemí nedorazí dříve než ve středu, informoval The Telegraph. "Zítra vyrazí první letadlo do Eidhovenu,“ uvedl nizozemský premiér Mark Rutte.

13:10

Malajsie uvedla, že si černé skříňky z letu MH17 – které se zdají být v dobrém stavu - ponechá u sebe, dokud se nevytvoří mezinárodní vyšetřovací tým. Tomu je pak předá k dalšímu prozkoumání, napsala s odvoláním na malajsijského premiéra agentura Reuters.

Vůdce proruských separatistů Alexandr Borodaj ukazuje jednu z černých skříněk malajsijského letu MH17.
Vůdce proruských separatistů Alexandr Borodaj ukazuje jednu z černých skříněk malajsijského letu MH17. | Foto: Reuters
12:53

Červený kříž dospěl k právnímu názoru, že události na Ukrajině lze oficiálně označit za válečné, a otevřel tak dveře k případnému vyšetřování válečných zločinů.

"Pro OSN je klasifikace MVČK určující. V otázkách mezinárodního humanitárního práva je rozhodující Červený kříž," sdělil zdroj z OSN agentuře Reuters.

"Je to očividně mezinárodní konflikt, takže sestřelení malajsijského letadla je válečným zločinem," řekl agentuře jeden z diplomatů.

12:47

Parlamentní rozprava se v Kyjevě opět zvrhla. Poprali se zákonodárci reprezentující krajní pravici s těmi proruskými. Na videozáznam se podívejte zde.

Foto: Reuters
12:45

"Dodávky zbraní a vysílání žoldnéřů a vojáků do bojů proti Ukrajině je aktem vojenské agrese. Má všechny příznaky teroristické činnosti, jejímž zosobněním jsou organizace jako Al-Káida. Touto cestou se vydaly i Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika," uvádí se v dokumentu.

Opoziční lídr Arsenij Jaceňuk hovoří v parlamentu.
Opoziční lídr Arsenij Jaceňuk hovoří v parlamentu. | Foto: Reuters
12:40

Dokument, který schválil ukrajinský parlament, vyzývá k zařazení orgánů samozvaných lidových republik v Doněcku a Luhansku mezi teroristické organizace.

Zároveň tvrdě odsuzuje údajnou agresivní politiku Ruska, která brání objektivnímu vyšetření příčin pádu malajsijského letadla. Poslanci uvedli, že za zkázu letounu jsou odpovědni vzbouřenci, kteří z Ruska obdrželi protiletadlový systém Buk i s obsluhou.

12:33

Evropští odborníci budou pomáhat s reformami policie a justice na Ukrajině. Spuštění civilní mise, připravované v rámci společné unijní obranné a bezpečnostní politiky, potvrdili ministři zahraničí Evropské unie v Bruselu.

Na úvodní fázi, tedy do konce listopadu, bylo dnešním rozhodnutím vyčleněno 2,68 milionu eur (asi 72,4 milionu korun).

12:00

Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého není možné, aby se černé skříňky ze spadlého letadla nedostaly do rukou mezinárodních vyšetřovatelů. Zásah do nich se navíc pozná, řekl v rozhovoru pro DVTV.

šedivý
šedivý | Foto: DVTV
11:45

Nizozemští vyšetřovatelé považují oblast zřícení malajsijského letounu stále za příliš nebezpečnou, než aby tam mohli začít pracovat.

Tři Holanďané tak  na místo kvůli obavám o bezpečnost zatím nedorazili. Pracovat by posléze měli spolu s dalšími odborníky například z USA či Ukrajiny, napsal The Wall Street Journal.

11:35

"Analýza ukazuje, že na hranicích je nyní 40 000 ruských vojáků a 150 tanků,“ cituje agentura Ukrinform Parubije.

11:33

Ukrajinská bezpečnostní rada dnes oznámila, že na ruské straně hranic s Ukrajinou je soustředěno na 40 000 ruských vojáků. Odhady západních expertů, publikované v minulých dnech, hovořily zhruba o čtvrtině.

Podle ukrajinských zdrojů ruské velení zvyšovalo stavy vojsk zejména v minulých dnech a přesunulo k hranicím nové jednotky.

Obrněné transportéry u ruského města Belgorod poblíž hranice s Ukrajinou. (25. dubna 2014)
Obrněné transportéry u ruského města Belgorod poblíž hranice s Ukrajinou. (25. dubna 2014) | Foto: Reuters
11:28

Podle šéfa ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrije Parubije budou doplněny jak jednotky ukrajinské armády, tak i útvary Národní gardy a operační složky kontrarozvědky SBU.

Celkem bude z branců vytvořeno 15 bojových a 44 podpůrných armádních jednotek.

11:25

Od schválené částečné mobilizace si armáda slibuje přísun nových bojovníků do jednotek operujících proti povstalcům na východě země.

Povolání branců, už třetí od zahájení bojových operací, proběhne podle schváleného dekretu během příštích 45 dnů.

11:06

Artur Gasparjan, čtyřiadvacetiletý rodák z arménského Spitaku, byl v květnu naverbován v Rusku, aby se na straně separatistů zúčastnil bojů na východě Ukrajiny.

Po návratu do Moskvy poskytl exkluzivní rozhovor rozhlasové stanici Rádio Svobodná Evropa (RFE). Deník Aktuálně.cz získal svolení unikátní interview přetisknout.

Proruští separatisté na barikádách v Doněcku.
Proruští separatisté na barikádách v Doněcku. | Foto: Reuters
11:04

Pět chladicích vagonů s ostatky cestujících už je v Charkově. Po pěti dnech tak opustily území proruských separatistů.

Vlak je v obležení policie. Těla by nyní měla být uložena do chladicích boxů, které na místo dopravilo Nizozemsko, napsala agentura Interfax-Ukrajina.

10:55

Ukrajinský parlament posvětil plán prezidenta Petra Porošenka, který umožní částečnou mobilizaci. Důvodem je nejen napjatá situace v separatisty ovládaných oblastech, ale především koncentrace ruských jednotek u východní hranice.

Premiér Arsenij Jaceňuk by měl ještě dnes požádat zákonodárce o přijetí dodatku k zákonu o rozpočtu, který by umožnil další financování "protiteroristické operace" na východě.

10:26

Ruští vojenští experti trvají na tom, že sestřelení boeingu může mít na svědomí ukrajinský vojenský letoun Su-25.

Nic na tom nemění fakt, že jeho rychlost je značně nižší a maximální letová výška činí 7000 metrů. Malajsijský Boeing 777 byl přitom sestřelen v letové hladině 10 300 metrů.

Dvoumístná varianta letounu Suchoj Su-25UB ve výzbroji ukrajinské armády.
Dvoumístná varianta letounu Suchoj Su-25UB ve výzbroji ukrajinské armády. | Foto: Dima Sergienko/Wikimedia Commons
09:51

Rusko by mělo pomoci s vyšetřováním tragédie letu MH17. Kromě toho je podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka nezbytné, aby se zastavily přesuny zbraní a ozbrojenců do oblasti.

Novinářům před jednáním ministrů zahraničí osmadvacítky řekl, že pokud se tak nestane "v řádu dnů", měl by podle něj mimořádně svolaný summit EU rozhodnout o výrazných sankcích zaměřených také vůči některým odvětvím ruského hospodářství.

"Nikdo nedonutí Rusko, aby nepoužívalo síly ve chvíli, kdy ji používá. Bohužel je to věc, která se již v tuto chvíli děje," řekl Lubomír Zaorálek.
"Nikdo nedonutí Rusko, aby nepoužívalo síly ve chvíli, kdy ji používá. Bohužel je to věc, která se již v tuto chvíli děje," řekl Lubomír Zaorálek. | Foto: Aktuálně.cz
09:35

Rusku nesmí tragédie malajsijského letadla jen tak projít, jako by se nic nestalo, burcují někteří politici Evropskou unii k činům.

Ale jak tvrdé mohou sankce být, aby se neobrátily i proti těm, kteří je přijímají, nebo dokonce navrhují?

09:23

Vlak s ostatky pasažérů letu MH17 opustil Doněck a je na cestě do Charkova.

09:01

Vrak malajsijského Boeingu 777 nese stopy zásahu nadzvukovou střelou. Napsal to list The New York Times, jehož reportéři na místě vyfotili ostatky sestřeleného letounu.

Foto: Reuters
8:30

Sebevražedný atentátník údajně zaútočil s autem plným výbušnin na armádní post v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Oznámil to ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk s odvoláním na armádní zdroje. O následcích útoku, první sebevražedné akce od jarního začátku proruského povstání na východě Ukrajiny, nejsou zatím žádné informace.

Útočník podle Tymčuka napadl kontrolní postavení ukrajinské armády u obce Kamjanka, která leží jižně od Doněcka na půli cesty do přístavu Mariupol. Jeho mikrobus byl plný trhavin, které explodovaly. Informaci později v Kyjevě potvrdil i mluvčí armádní "protiteroristické operace".

08:12

Rovněž zpravodaj AP zaznamenal na místě katastrofy podezřelé chování místních záchranářů.

"Když jsme odcházeli, dělníci s jakýmsi zařízením v ruce prohledávali zbytky trupu letadla," řekl mluvčí mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw.

Oblast nebyla nijak chráněna, některé kusy letadla byly očividně oddělené od ostatních nebo přemístěné.

8:10

Australský premiér Tony Abbott prohlásil, že s věcnými důkazy bylo na místě pádu trosek rozsáhle manipulováno.

"Po trestném činu přichází zametání stop. Jsme svědky rozsáhlého falšování důkazů, což očividně musí skončit," konstatoval. "Není to nehoda, je to zločin."

"Šílený mnich" Tony Abbott
"Šílený mnich" Tony Abbott | Foto: Reuters
8:00

Agentura AP popisuje detaily odjezdu vlaku s ostatky obětí letecké tragédie. Zatímco členové nizozemského týmu vyšetřovatelů vstoupili na nádraží v Torezu do chladírenských vozů, na okolních nástupištích cestující v běžném provozu nastupovali do příměstských vlaků. Mrtvolný zápach byl všudypřítomný, kolemjdoucí podle zpravodaje AP odvraceli hlavy od hrůzné podívané.

Pohyby vyšetřovatelů přísně sledovali ozbrojení povstalci, kteří jevili pramálo ochoty ke spolupráci. Od vagonů s rostoucí agresivitou odháněli novináře. Když se konečně vlak pohnul, nikdo nevěděl, kam jede. Nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že přes Doněck do Charkova, kam ukrajinská vláda umístila krizový štáb. Z Charkova by pak měly být vyvezeny pozůstatky k analýze do Nizozemska. Kdy se tak stane, nikdo neví.

Proruský separatista u vlaku na nádraží v Torezu.
Proruský separatista u vlaku na nádraží v Torezu. | Foto: Reuters
07:15

"Bude možné dodržet zbytek smlouvy? Bude to záviset na postoji Ruska, to říkám zcela jasně. Ale v tomto stadiu nejsou rozhodnuté sankce, které by nás nutily od smlouvy odstoupit," řekl Hollande s tím, že první Mistral bude dodán určitě. "Rusové zaplatili. Museli bychom jim vrátit 1,1 miliardy eur (30,2 miliardy korun), kdybychom loď nedodali."

François Hollande.
François Hollande. | Foto: Reuters
07:14

Dodávka druhé francouzské válečně lodi řady Mistral ruské armádě bude záviset na dalším postoji Moskvy v ukrajinském konfliktu. Uvedl to v pondělí večer francouzský prezident François Hollande. Zdůraznil ale, že zatím neexistují žádné sankce, které by této zbrojní dodávce bránily.

Na základě obchodní smlouvy z doby před vypuknutím ukrajinské krize Francie slíbila Rusku dvě lodě Mistral a obdržela vysokou finanční zálohu. První loď již přijeli převzít do Francie ruští námořníci, kteří s ní mají po zaškolení odplout v říjnu. Druhá loď by měla být připravena v roce 2015.

07:10

Připomeňme si důležitou zprávu z pondělního večera: Rada bezpečnosti OSN jednomyslně přijala rezoluci odsuzující sestřelení letu MH17 a požaduje nestranné vyšetření katastrofy.

Rusku se nicméně podařilo prosadit do rezoluce některé změny oproti původnímu návrhu. Výraz "sestřelení" byl nahrazen termínem "zničení" letounu. Moskva nakonec návrh podpořila, i když se jí nepodařilo odstranit z textu zmínky o ozbrojených skupinách na Ukrajině.

Rada bezpečnosti OSN při hlasování o rezoluci
Rada bezpečnosti OSN při hlasování o rezoluci | Foto: Reuters
07:05

Na místo pádu malajsijského letadla v pondělí dorazil mezinárodní tým expertů a zahájil zkoumání trosek. Experti podle Kyjeva během dopoledne detailně prozkoumali a zdokumentovali centrální části trupu Boeingu 777, v jehož troskách minulý týden zahynulo 298 lidí, z toho 193 Nizozemců. Poté se věnovali zkoumání pilotní kabiny.

07:00

Vůdce doněckých rebelů Alexandr Borodaj opět odmítl obvinění, že malajsijský letoun sestřelili separatisté. "To je informační válka. Nemáme technické možnosti ke zničení tohoto letadla. Ukrajince (v Kyjevě) pravda nezajímá," řekl podle CNN vůdce rebelů před novináři.

Skříňky od něj převzal představitel malajsijských bezpečnostních služeb. Prohlásil, že jsou obě v dobrém stavu.

Foto: Reuters
06:59

Zastavení palby k usnadnění vyšetřování katastrofy má platit v okruhu deseti kilometrů kolem místa zřícení letounu.

06:58

Nejdůležitější zpráva posledních hodin zní, že ukrajinští rebelové vyhlásili klid zbraní v oblasti, kde se ve čtvrtek zřítil malajsijský letoun s téměř 300 lidmi na palubě.

Podle očekávání také předali malajsijským představitelům takzvané černé skříňky, které mají obsahovat údaje a záznamy z letu zničeného stroje. Podle Malajsijců jsou skříňky v dobrém stavu.

Vůdce proruských separatistů Alexandr Borodaj ukazuje jednu z černých skříněk malajsijského letu MH17.
Vůdce proruských separatistů Alexandr Borodaj ukazuje jednu z černých skříněk malajsijského letu MH17. | Foto: Reuters
06:55

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes budeme sledovat dění kolem krize na Ukrajině a vyšetřování nehody boeingu společnosti Malaysia Airlines.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 22. 7. 2014 23:56
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy