Washington - Těžební společnost British Petroleum oznámila, že se jejímu týmu podařilo opětovně nainstalovat odsávací trubici, která z poškozeného ropného vrtu v Mexickém zálivu odčerpává unikající ropu na přistavenou loď.
Záchranáři vybudovali improvizovaný podmořský ropovod už v sobotu, ale jednalo se pouze o dočasný úspěch. Trubice se po krátké době vyvlékla a ropa dál unikala do oceánu.
V neděli se všal podle informací BP, které převzala americká CNN, podařilo pětipalcovou trubici opět nasadit. Unikající ropa je odčerpávána z hloubky přibližně 1,5 kilometru a pokud vše půjde podle plánu, mělo by se podařit odčerpat téměř vše, co unikne, tedy až 5 tisíc barelů denně.
Ještě jeden pokus s trychtýřem
Již od pátku se také hovoří o tom, že společnost British Petroleum zahájí pokus, jehož cílem bude nasadit na porušený vrt válcovitý kontejner, tentokrát ovšem mnohem menší.
Záchranáři by měli stěny válce ohřívat, aby se na nich jako při již jednou proběhlém pokusu nezačaly tvořit krystaly zmrzlých metanových hydrátů, které kontejner nadzvedávaly.
Kontejner by v sobě měl unikající ropu shromáždit. Tu by záchranáři následně odčerpali do přistavené lodi.
"Spouštění válce by mělo začít v následujících dnech," řekl bez upřesnění data mluvčí společnosti British Petroleum John Pack. Do moře přitom denně unikají možná až čtyři milióny litrů ropy.
Uvolněné vztahy mezi ropnými společnostmi a vládními úřady?
Ke stále nevyřešenému problému s unikající ropou v Mexickém zálivu se vyjádřil také americký prezident Barack Obama. Napadnul "uvolněné vztahy mezi ropnými společnostmi a vládními úřady". Řekl také, že pro povolování těžby budou platit přísnější kritéria.
Obama po havárii plošiny v Mexickém zálivu pozastavil vydávání dalších licencí na těžbu, ale zákaz těžit z moře se údajně vydat nechystá. Jedním z důvodů je zřejmě to, že jedním z proklamovaných cílů prezidenta je snížit energetickou závislost Ameriky na zahraničních zdrojích.
Povolení těžby z podmořských ložisek vydal ve Spojených státech prezident George Bush v říjnu 2008.
Finanční pomoc
Výbor amerického Senátu dnes schválil finanční pomoc lidem žijícím na území, které se s ekologickou katastrofou potýká. Pomoc ve výši 68 miliónů amerických dolarů musí schválit ještě Senát a Sněmovna reprezentantů. Podle agentury Reuters se předpokládá, že pomoc bude bez větších komplikací schválena.
Peníze mají pomoci při překonávání následků ropné havárie. Mají podpořit například rybáře, jejichž existence je nyní ohrožena. Z finanční podpory má být zajištěna také kontrola produkce plodů moře.
Senátor Frank Lautenberg pro agenturu Reuters uvedl, že by považoval za správné, kdyby takto vynaložené peníze získal stát následně zpět od společnosti, která ekologickou katastrofu zavinila.