Ropná skvrna: Ti hlupáci neví, co činí, říká Cameron

Radim Klekner Radim Klekner
3. 6. 2010 11:46
Koncernu British Petroleum se stále nedaří ucpat vrt, z něhož uniká ropa

Palos Verdes, Kalifornie - Ropný koncern British Petroleum odmítl nabídku kanadského filmového režiséra Jamese Camerona, který vyjádřil ochotu pomoci při boji s ropnou skvrnou šířící se z havarovaného vrtu u břehů Louisiany.

"Během posledních několika týdnů jsem podobně jako my všichni sledoval se vzrůstající hrůzou a obavami, co se děje v Mexickém zálivu a říkal si, že ti pitomci neví, co činí," citovala agentura Reuters autora kasovních trháků Titanic a Avatar.

Při natáčení filmu o zkáze obřího parníku, jenž v severním Atlantiku ke dnu v roce 1912, pracoval Cameron s robotickými miniporkami a je pokládán za experta v dané oblasti. Podílel se mimo jiné na vývoji speciálních hlubokomořských kamer a dalšího vybavení nezbytného k natáčení vraků Titaniku a Bismarcka, německého bitevního křižníku potopeného za druhé světové války Brity jihozápadně od irských břehů.

Svůj výrok pronesl, aniž by specifikoval, koho myslí oněmi "pitomci". A to jen den poté, co se zúčastnil schůzky s federální Agenturou na ochranu životního prostředí.

"Znám opravdu, opravdu hodně chytré lidi, kteří pracují v hloubkách mnohem větších, než v jakých se nachází ústí vrtu," zdůraznil Cameron.

Další pokus BP selhal

Britskému koncernu nevyšel ve středu další z mnoha pokusů zastavit ropu unikající z vrtu. Tentokrát chtěl odříznout stoupací potrubí a na ústí vrtu pak nasadit obří zvon napojený na hadici, s jejíž pomocí by surovinu přečerpal do tankeru na hladině Mexického zálivu.

Speciální pila osázená diamanty se však zasekla a miniponorce s robotickým ramenem se ji podařilo vyprostit až po několika hodinách.

O víkendu selhal také pokus ucpat vrt pomocí speciální směsi bahna a zatěžkávací emulze.

Do moře nyní uniká přibližně 19 tisíc barelů (tři miliony litrů) ropy denně. Vláda USA již zakázala rybolov na 37 procentech rozlohy amerických teritoriálních vod v zálivu.

Ohroženy totiž nejsou jen pobřežní mokřady s hnízdišti desetitisíců mořských ptáků. Vážné škody může ropa napáchat také na sádkách s ústřicemi a veškeré mořské fauně. 

Změna ropné politiky?

Cameron se koncernu British Petroleum nenabízel jako odborník na těžbu ropy. Domníval se jen, že by mohl pomoci s monitorováním okolí vrtu. Kdysi vystudoval v kalifornském Fullertonu fyziku a má rozsáhlé znalosti z přírodních věd.

Ropná skvrna ohrožuje ekosystém Mexického zálivu, na řadě míst je ropa už na pobřeží
Ropná skvrna ohrožuje ekosystém Mexického zálivu, na řadě míst je ropa už na pobřeží | Foto: Reuters

Jeho miniponorka natáčela Titanic ležící v hloubce 4,2 kilometru, zatímco mořské dno v místě úniku ropy se nachází pouze 1,6 km pod hladinou Mexického zálivu.

Další možnost zastavit unikající surovinu představují odlehčovací vrty, které by snížily tlak v ústí stávajícího vrtu. Ty však mohou být dokončeny přibližně až za tři měsíce.

Akcie britské společnosti tento týden zaznamenaly další pokles a přispívají k těžkostem, s nimiž se nyní potýká evropská měna, ačkoliv Británie není členem eurozóny. Od havárie, k níž došlo 20. dubna, ztratily cenné papíry BP již třetinu své hodnoty.

Prezident Barack Obama, který nyní čelí ostré kritice louisianského guvernéra za Republikánskou stranu Bobbyho Jindala, naznačil, že by britský koncern mohl přijít o daňové výhody.

Jindal, jehož stát byl ropnou skvrnou ohrožen jako první, tvrdí, že vláda ve Washingtonu reagovala na katastrofu jen velmi pomalu. Na poplach nyní bije také floridský guvernér Charlie Crist. Ten se obává, že unikající ropa může ohrozit budoucnost turismu na Floridě. 

Demokratická strana se nyní bude snažit protlačit Senátem zákon znamenající zásadní změnu ropné politiky USA. Obamova administrativa chce v budoucnu těžbu ropy omezit a sázet více na obnovitelné zdroje energie, zejména na sílu větru.

 

Právě se děje

Další zprávy