Ropa zřejmě bude unikat do moře ještě tři měsíce

Zahraničí Zahraničí
31. 5. 2010 11:09
Již nyní je pro komerční rybáře uzavřena čtvrtina vod v Mexickém zálivu
Foto: Reuters

Washington - Je nutné připravit se na to, že ropa bude unikat do Mexického zálivu až do srpna. Uvedla to podle agentury Reuters Obamova poradkyně pro otázky životního prostředí Carol Brownerová.

Pak budou pravděpodobně již vyrobeny tzv. odlehčovací vrty, které by měly unikající ropu definitivně zastavit.

Společnosti British Petroleum se nepodařilo zastavit unikající ropu ani vstřikováním speciálního bahna. Ropa do zálivu uniká již zhruba šest týdnů. V tuto chvíli už jde o nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA.

Rybáři v ohrožení

Rybáři v Louisianě se kvůli rozsáhlému úniku ropy do vod Mexického zálivu budou muset pravděpodobně rozloučit se svým tradičním způsobem života. 

Pro komerční rybáře je již nyní v Mexickém zálivu uzavřena zhruba čtvrtina vod, kde obvykle loví. Podle deníku New York Times je zásadním problémem, že se ropa již dostala do mokřin, které poskytují zázemí pro rozmnožování mnoha druhů žijících v moři. Pokud jejich populace výrazně klesnou, rybářské oblasti zůstanou uzavřeny.

 

"Vyvolává to v nás zlost a zároveň nám to rve srdce. Ale nepolevíme, dokud tento únik nebude zastaven, dokud nebudou vody a pobřeží vyčištěny a dokud nebudou lidé nespravedlivě postižení touto člověkem způsobenou katastrofou zase zcela v pořádku," reagoval na další neúspěšný pokus o zastavení ropy americký prezident Barack Obama.

  

Lousiana přitom dosud pokrývala 40 procent americké produkce mořských plodů. V tomto odvětví bylo podle agentury Reuters zaměstnáno 27 tisíc osob.  

Rybáři se také obávají, zda jim společnost British Petroleum, jíž poškozený vrt patří, nahradí všechny škody. Ačkoli se společnost vyjádřila kladně, není zatím jasné, jak se případná náhrada bude vypočítávat a co do ní bude všechno zahrnuto.

Rybáři mají mezitím náhradní práci. British Petroleum je najímá s jejich loděmi na likvidaci ropné katastrofy. Rybáři však musí nejdříve splnit fyzické testy.

Turistický ruch na Floridě ztrácí na intenzitě

Ropná katastrofa se podepisuje také na intenzitě turistického ruchu na nedaleké Floridě. Toto odvětví je pro pro místní ekonomiku klíčové, ročně sem přijíždí až 80 milionů návštěvníků. Zaměstnání má díky tomu asi 1 milion obyvatel. Již nyní je podle agentury Reuters zřejmé, že odvětví ropnou havárií ztratilo již miliony dolarů.    

 

Právě se děje

Další zprávy