Ropa z vrtu dál uniká.Po bahnu ji zkusí zastavit ventil

Michal Štůsek Michal Štůsek
30. 5. 2010 10:08
Společnost BP zkusila ucpat vrt bahnem, teď zvažuje nový postup
Foto: Reuters

Fourchon Beach (Louisiana) - Společnost BP v noci na dnešek přiznala, že snaha ucpat bahnem vrt, ze kterého uniká ropa do Mexického zálivu, se nezdařila.  Namísto toho se pokusí nasadit na vrt speciální ventil.

Batyskafy s robotickými pažemi budou mít nyní za úkol nejprve odstranit poškozené stoupací potrubí, který ropa uniká, a nasadit ventil do uvolněné díry.  

Podle zástupce BP by za čtyři dny mělo být jasné, zda nový pokus je úspěšný.

Těžařská společnost se snaží vrt ucpat od středy. Zatím se pokus zdál být úspěšný, včerejší zpráva proto způsobila velké znepokojení.

Vážnou ekologickou katastrofu zavinil výbuch plošiny Deepwater Horizon na konci dubna. Od té doby do moře uniklo 64 až 148 milionů litrů ropy.

Při dosud nejhorší ropné katastrofě v historii USA - havárii tankeru Exxon Valdez v roce 1989 - uniklo do moře u pobřeží Aljašky 42 milionů litrů ropy.

Místo nehody navštívil v pátek také americký prezident Barack Obama. Ten již den před tím pozastavil na následujících šest měsíců vydávání nových povolení pro podmořskou těžbu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy