Ropa z vrtu dál uniká.Po bahnu ji zkusí zastavit ventil

Michal Štůsek Michal Štůsek
30. 5. 2010 10:08
Společnost BP zkusila ucpat vrt bahnem, teď zvažuje nový postup
Foto: Reuters

Fourchon Beach (Louisiana) - Společnost BP v noci na dnešek přiznala, že snaha ucpat bahnem vrt, ze kterého uniká ropa do Mexického zálivu, se nezdařila.  Namísto toho se pokusí nasadit na vrt speciální ventil.

Batyskafy s robotickými pažemi budou mít nyní za úkol nejprve odstranit poškozené stoupací potrubí, který ropa uniká, a nasadit ventil do uvolněné díry.  

Podle zástupce BP by za čtyři dny mělo být jasné, zda nový pokus je úspěšný.

Těžařská společnost se snaží vrt ucpat od středy. Zatím se pokus zdál být úspěšný, včerejší zpráva proto způsobila velké znepokojení.

Vážnou ekologickou katastrofu zavinil výbuch plošiny Deepwater Horizon na konci dubna. Od té doby do moře uniklo 64 až 148 milionů litrů ropy.

Při dosud nejhorší ropné katastrofě v historii USA - havárii tankeru Exxon Valdez v roce 1989 - uniklo do moře u pobřeží Aljašky 42 milionů litrů ropy.

Místo nehody navštívil v pátek také americký prezident Barack Obama. Ten již den před tím pozastavil na následujících šest měsíců vydávání nových povolení pro podmořskou těžbu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Brazilci v poslední přípravě před MS deklasovali Tunisko

 Brazilští fotbalisté v posledním přípravném utkání před listopadovým mistrovství světa deklasovali v Paříži dalšího účastníka finálového turnaje v Kataru Tunisko 5:1. Dva góly dal Rafinha, po jednom přidali Richarlison, z penalty Neymar a ve druhém poločase Pedro. Úspěšným střelcem afrického týmu byl Montassar Talbi, který v 18. minutě vyrovnal na průběžných 1:1. Tunisané odehráli celý druhý poločas v oslabení po vyloučení Dylana Bronna.

V průběhu utkání se odehrál incident s možným rasistickým podtextem. Směrem k Richarlisonovi přiletěl při oslavách jeho gólu z hlediště banán, brazilského útočníka nicméně minul.

Brazilci vyhráli sedmý mezistátní zápas za sebou. Na šampionátu v Kataru se na přelomu listopadu a prosince utkají se Srbskem, Švýcarskem a Kamerunem. Tunisané budou mít za soupeře Dánsko, Austrálii a obhájce titulu z Francie.

Další zprávy