Ropa z vrtu dál uniká.Po bahnu ji zkusí zastavit ventil

Michal Štůsek Michal Štůsek
30. 5. 2010 10:08
Společnost BP zkusila ucpat vrt bahnem, teď zvažuje nový postup
Foto: Reuters

Fourchon Beach (Louisiana) - Společnost BP v noci na dnešek přiznala, že snaha ucpat bahnem vrt, ze kterého uniká ropa do Mexického zálivu, se nezdařila.  Namísto toho se pokusí nasadit na vrt speciální ventil.

Batyskafy s robotickými pažemi budou mít nyní za úkol nejprve odstranit poškozené stoupací potrubí, který ropa uniká, a nasadit ventil do uvolněné díry.  

Podle zástupce BP by za čtyři dny mělo být jasné, zda nový pokus je úspěšný.

Těžařská společnost se snaží vrt ucpat od středy. Zatím se pokus zdál být úspěšný, včerejší zpráva proto způsobila velké znepokojení.

Vážnou ekologickou katastrofu zavinil výbuch plošiny Deepwater Horizon na konci dubna. Od té doby do moře uniklo 64 až 148 milionů litrů ropy.

Při dosud nejhorší ropné katastrofě v historii USA - havárii tankeru Exxon Valdez v roce 1989 - uniklo do moře u pobřeží Aljašky 42 milionů litrů ropy.

Místo nehody navštívil v pátek také americký prezident Barack Obama. Ten již den před tím pozastavil na následujících šest měsíců vydávání nových povolení pro podmořskou těžbu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy